Kostaryka najlepiej chroni środowisko

W ten wtorek rozpoczął się IV Kongres dotyczący mezoamerykańskich obszarów chronionych, na który zjechali się naukowcy z Belize, Salwadoru, Gwatemali, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Kostaryki oraz Republiki Dominikany.

Według Yuri Martíneza, eksperta od obszarów chronionych i ekologicznych korytarzy tropikalnych z Centrum Badań i Edukacji (CATIE), Kostaryka jest liderem wśród państw Ameryki Środkowej pod względem ochrony środowiska. „Każdy kraj ma swoją specyfikę i dlatego trudno je porównywać, jednakże Kostaryka przyjęła strategię, która może posłużyć za wzór dla pozostałych w kwestii polityki zarządzania obszarami chronionymi i ekologicznymi korytarzami.

“Według mnie, Kostaryka jest zobowiązana szeregiem konwencji międzynarodowych, a to czyni ją odpowiedzialną za ochronę regionu” – powiedział naukowiec. Zgodnie z oficjalnymi danymi, Kostaryka posiada 37 ekologicznych korytarzy, czyli terytoriów, które stały się przykładem zrównoważonego rozwoju. Wytwarzają towary i usługi przyjazne środowisku, zgodnie ze strategią zachowania różnorodności biologicznej.

Chociaż sytuacja kraju jest bardzo dobra, to cały czas poważnym zagrożeniem dla tamtejszej przyrody są zmiany klimatyczne, które również będą jednym z tematów poruszanych podczas Kongresu. Oprócz tego, naukowcy omówią najważniejsze wyzwania i potrzeby obszarów chronionych w każdym państwie i regionie.

Źródło: http://www.crhoy.com/costa-rica-lider-en-conservacion-de-areas-protegidas-u1n5n6x/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *