Peru: lotniska gotowe na kataklizm

Porty lotnicze Jorge Chávez w Limie oraz Renan Olivera w Pisco będą pierwszymi w Ameryce Łacińskiej lotniskami przygotowanymi do działania w przypadku wystąpienia kataklizmów – takich jak trzęsienie ziemi – oraz na przyjmowanie i rozdzielanie pomocy humanitarnej. 

Przystosowanie lotnisk w Limie i w Pisco będzie możliwe dzięki inicjatywie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Rebeca Arias, przedstawicielka programu w Peru, przedstawiła projekt “GARD, aeropuertos listors para desastres” (“GARD, lotniska przygotowane na katastrofy”) podczas warsztatów dotyczących przygotowań na wypadek wystąpienia kataklizmów. Podkreśliła, że efektywność międzynarodowej pomocy humanitarnej w dużej mierze zależy od sprawności działania na lotnisku przyjmującym owe wsparcie.

Szef Narodowego Instytutu Obrony Cywilnej (Instituto Nacional de Defensa Civil – Indeci) przyznał, że po trzęsieniu ziemi w 2007 roku procedura przyjęcia pomocy humanitarnej była chaotyczna i do Peru trafiło wiele nieprzydatnych darów, a część z tych, które były potrzebne, nie posiadały wystarczającej dokumentacji, co zdecydowanie opóźniło działanie. Powiedział, że inicjatywa ONZ pozwoli na usprawnienie systemu oraz na przyjęcie większej i bardziej efektywnej pomocy.

Inicjatywa GARD powstała przy współpracy z niemiecką firmą DHL, która od 2003 roku prowadzi szkolenia w wielu krajach świata, takich jak Nepal, Bangladesz, Liban czy Filipiny. Gilberto Castro, przedstawiciel DHL w Peru przyznał, że największym wyzwaniem w tym kraju jest zróżnicowanie geograficzne i wynikająca z niego konieczność współpracy z lokalnymi władzami, znającymi specyfikę danego terenu.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/peru-sera-el-primer-pais-sudamericano-en-contar-con-aeropuertos-calificados-en-p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *