El Día de los Amigos

Źródło: http://i1.sndcdn.com
Foto: i1.sndcdn.com

W sobotę 15 marca spore grono Kolumbijczyków (zwłaszcza tych młodych), spędziło dzień w towarzystwie swoich przyjaciół bawiąc się, rozmawiając i… sącząc piwo oraz inne napoje. El Día de los Amigos, czyli Dzień Przyjaciół, obchodzony jest w Kolumbii od niedawna, bo od 2012 roku i z każdym rokiem zyskuje na popularności.

Dzień Przyjaciół bądź też Dzień Przyjaźni, został zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Kolumbia przejęła tę inicjatywę jako dobrą okazję do promowania takich wartości jak przyjaźń. Dlaczego? Kolumbia powszechnie uważana jest za kraj przyjaźni, miłości i rodziny. Kolumbijczycy z natury, to ludzie bardzo serdeczni i przyjaźni. Chętnie spędzają czas w rodzinnym gronie, a podczas świąt panuje radosna i rodzinna atmosfera, tworzona nierzadko przez dość sporą grupę, liczącą nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu członków!

El Día de los Amigos obchodzone jest w Kolumbii w trzecią sobotę marca i nie jest tożsame z El Día del Amor y Amistad, czyli Dniem Miłości i Przyjaźni, który celebrowany jest we wrześniu i który jest odpowiednikiem polskiego Dnia Zakochanych, popularnie określanym jako Walentynki. Jednak mimo wszystko, dane z ostatnich lat wykazują, że nawet Kolumbijczycy maja coraz mniej czasu na częste spotkania z przyjaciółmi, a wspólne wypady w plener zastępowane są przez krótkie konwersacje na Facebooku lub innych portalach społecznościowych. Tymczasem nic nie przynosi tyle radości, co wspólnie spędzony czas w miłym gronie starych i dobrych przyjaciół!

W praktyce, święto to nie tylko ma na celu propagowanie takich wartości jak przyjaźń i właściwe relacje międzyludzkie, ale także, co ciekawe, jest doskonałą okazją dla komercyjnych przedsiębiorstw, które szukają okazji do zbicia interesu na takich właśnie wydarzeniach. W tym momencie, chciałabym powrócić do trzeciego zaraz po wodzie i herbacie najbardziej popularnego napoju na świecie, wspomnianego wcześniej – piwa. Dzień Przyjaźni w Kolumbii promowany jest przez markę piwa o nazwie Cerveza Poker. Hasła przewodnie oraz kampanie reklamowe Cerveza Poker skierowane są do konkretnej grupy odbiorców. Hasła promujące tę kolumbijską markę piwa głoszą:
„Podziel się z przyjaciółmi!”,
„Tam gdzie jest Poker, są i przyjaciele! Doskonale uwarzone, a jego łagodny i orzeźwiający smak sprawia, że warto przy nim dzielić wspaniałe chwile z przyjaciółmi.” ,
„Przyjaciel, który dołącza do przyjaciół!”.

Marka piwa poprzez propagowanie wspólnego spędzania czasu, przyciąga również uwagę do samej siebie. Kusi także ceną, wówczas można je kupić za 1,000 kolumbijskich pesos (czyli za ok. 1,50 zł).

W 2013 roku pojawił się zabawny, krótki spot reklamowy, przedstawiający dlaczego to właśnie piwo stanowi doskonałe dopełnienie udanych towarzyskich spotkań.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=8DZiGltZL1U]

Barbara Torous

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *