Gwatemala: Zabójstwo lokalnego aktywisty

W piątek 18 września br. został zamordowany Rigoberto Lima Choc, 28-letni gwatemalski działacz społeczny. Z miejsca zdarzenia zbiegło dwóch sprawców, którzy poruszali się na motocyklu. Nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie mające miejsce w Gwatemali – od kul każdego roku ginie kilku dziennikarzy i aktywistów.

Rigoberto, zastrzelony w położonej o 500 km od stolicy miejscowości Sayaxché, był jednym z pierwszych, który publicznie poruszył kwestię zanieczyszczenia rzeki La Pasión. Ofiarę znaleziono przed drzwiami sądu, który zaledwie dzień wcześniej przychylił się do żądań miejscowych działaczy i nakazał zaprzestanie wszelkich działań w okolicach rzeki na okres 6 miesięcy. Sąd ten zamierza ustalić, czy do zanieczyszczenia doszło z winy Repsy (Reforestadora de Palma de Petén S.A.), wytwórni oleju palmowego i czy pestycydy przez nią używane mogły przyczynić się w czerwcu br. do śmierci tysięcy ryb we wspomnianej rzece.

Foto: prensalibre.com
Foto: prensalibre.com

Zdarzenie to dotknęło nie tylko miejscowy ekosystem, ale także tysiące osób, przez co został zakwalifikowany jako katastrofa ekologiczna przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka w Gwatemali wydało komunikat, w którym potępiło śmierć aktywisty oraz zażądało uczciwego i starannego śledztwa w tej sprawie. Wiele innych organizacji pozarządowych, w tym Centrum Niezależnych Mediów (CMI), także domaga się szybkiego wyjaśnienia morderstwa.

Niepokojącym zbiegiem okoliczności wydaje się fakt zastrzelenia działacza tuż przed progiem instytucji, która zajmuje się sprawą rzeki La Pasión i to w zaledwie 24 godziny po uzyskaniu niepomyślnego dla Repsy wyroku.

Lima Choc pracował jako nauczyciel, ostatnio został także wybrany na stanowisko radnego z ramienia socjaldemokratycznej Unidad Nacional de la Esperanza. Zamieszkiwał w Champerico, które zostało dotknięte efektami zanieczyszczenia rzeki La Pasión. To właśnie on zgłosił katastrofę ekologiczną i sprowadził przedstawicieli mediów, aby na własne oczy mogli zobaczyć konsekwencje działań Repsy.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150918_guatemala_homicidio_activista_ab

http://www.prensalibre.com/guatemala/peten/matan-a-balazos-a-concejal-quinto-electo-en-sayaxche

http://www.lahaine.org/mm_ss_mundo.php/guatemala-comunicado-por-el-asesinato

http://www.guatevision.com/naciones-unidas-y-congoop-condenan-el-asesinato-de-rigoberto-lima-choc/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *