Papież Franciszek z wizytą na Kubie

W sobotę 19 września br. rozpoczęła się 4-dniowa pielgrzymka papieża Franciszka po Kubie. Jest to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w tym kraju, a zarazem pierwszy etap dziesięciodniowej podróży, która zakończy się w Stanach Zjednoczonych.

Na hawańskim lotnisku papieża przywitali osobiście prezydent Raúl Castro oraz kardynał Jaime Ortega, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Kubie. W pobliżu portu lotniczego zgromadzili się również liczni wierni. Castro oficjalnie podziękował papieżowi za udział w procesie normalizacji stosunków kubańsko-amerykańskich. Zaznaczył jednak, że wciąż nierozwiązane pozostają kwestie embarga oraz bazy amerykańskiej w Guantánamo. Ojciec Święty podkreślił zaś, że zbliżenie na linii Kuba-USA świadczy o “zwycięstwie kultury spotkania i dialogu”. Dodał również, że ów proces stanowi “przykład pojednania dla całego świata”.

Foto: AP
Foto: AP

W niedzielę papież poprowadził mszę na Plaza de la Revolución w Hawanie. Dużo czasu poświęcił tematowi negocjacji między rządem kolumbijskim a FARC, które rozpoczęły się w 2012 roku właśnie w kubańskiej stolicy. Ojciec Święty zaapelował do stron konfliktu, aby “krew tysięcy niewinnych” wzmocniła ich starania na rzecz ostatecznego pojednania. Jak podkreślił papież, “nie mamy prawa pozwolić sobie na kolejną porażkę na ścieżce pokoju i pojednania”.

Ponadto, Franciszek podziękował kubańskiemu prezydentowi za jego wkład w proces negocjacji. Podczas niedzielnej homilii nie została jednak poruszona kwestia sytuacji politycznej na Kubie oraz normalizacji stosunków kubańsko-amerykańskich. Szczególne zainteresowanie opinii publicznej zwróciło natomiast wypowiedziane przez Franciszka zdanie: “Nie służy się ideologiom, służy się ludziom”. Zostało ono przez wielu zinterpretowane jako krytyka porewolucyjnej polityki kubańskiej.

Po mszy Ojciec Święty udał się na spotkanie z Fidelem Castro. Rozmowa odbyła się w warunkach domowych, w towarzystwie rodziny lidera Rewolucji Kubańskiej. Jak relacjonował później rzecznik Watykanu, Federico Lombardi, rozmówcy wymienili się książkami i podarunkami.

22 września br. papież Franciszek opuści Kubę, by udać się do Stanów Zjednoczonych. Trasa pielgrzymki obejmie trzy miasta: Waszyngton, Filadelfię i Nowy Jork. Ojciec Święty spotka się m.in. z Barackiem Obamą i wygłosi mowę w Kongresie, która prawdopodobnie dotyczyć będzie problemu migracji.

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150919_cuba_papa_visita_ep

http://www.bbc.com/mundo/video_fotos/2015/09/150919_cuba_papa_bienvenida_ab

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150920_papa_francisco_cuba_homilia_misa_habana_revolucion_ac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *