Górnictwo nowym obiektem zainteresowania meksykańskich gangów

Foto: AFP
Foto: AFP

Organizacje przestępcze, takie jak Los Zetas czy Los Caballeros Templarios, generują ogromne zyski płynące z nielegalnego handlu rudami żelaza i węgla. Jak podają meksykańskie władze, w 2013 roku zyski te wyniosły co najmniej 100 mln dolarów.

W ostatnim czasie w Colima, służby bezpieczeństwa aresztowały 36 górników, podejrzanych o współpracę z gangami. Colima jest trzecim najważniejszym portem w Meksyku, który latami wykorzystywany był do nielegalnego handlu minerałami, sprzedawanymi przez Los Caballeros Templarios. Wskutek operacji służb bezpieczeństwa, władze skonfiskowały 119 000 ton rud żelaza, co jest ogromnym ciosem finansowym dla gangu. Straty kartelu mogą wynieść setki milionów dolarów, mimo to meksykańskie władze podkreślają, że dotychczasowe sukcesy w walce z kartelami narkotykowymi w Meksyku są tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Meksykańskie kartele zaangażowały się w górnictwo na kilka sposobów – w niektórych przypadkach pobierają haracz od firm w postaci opłaty za każdą tonę wydobywanych minerałów, w innych wymagają od firm, aby wykorzystały ich pojazdy do transportu, zmuszając je przy tym do zapłaty za depozyty i pozwolenia na wywóz surowca.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/03/140318_mexico.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *