Lalka Disneya utrwala stereotypy dotyczące Meksykanek?

la-muneca-mexicana_655x438
Foto: EFE

Kolekcja lalek Disneya powiększyła się o reprezentantkę Meksyku, która śpiewa po hiszpańsku i jest ubrana w strój nawiązujący do tradycyjnego ubioru mieszkanek tego państwa. Zabawka nie wszystkim przypadła do gustu. Niektórzy uważają, że utrwala stereotypy dotyczące Meksyku i przekazuje oderwany od rzeczywistości obraz jego obywatelek.

Głos w tej sprawie zabrał Xochitl Gálvez, były szef Komisji Rozwoju Ludności Rdzennej, który otwarcie skrytykował amerykańską wytwórnię. Według Gálveza, laleczka nie odzwierciedla wyglądu większości meksykańskich kobiet, poza tym jej strój nie jest typowy dla żadnej z indiańskich społeczności i jest “zbieraniną niczego”. Gálvez uznał, że takie przedstawienie meksykańskiej kobiety wiąże się z uprzedzeniami i stereotypami, które bardzo długo dominowały w kinie meksykańskim, które ukazywało kobiety ubrane głównie w spódnice i z warkoczami oraz kolorowymi wstążkami.

Meksykańska laleczka dołączyła do kolekcji, w której są już lalki z Japonii, Holandii, Francji, Kenii, Hawajów i Indii. Zabawki mają około 40 cm wysokości i śpiewają w swoim ojczystym języku oraz w języku angielskim piosenkę “It’s a Small World”.

Źródła:

http://www.eleconomistaamerica.mx/sociedad-eAm-mexico/noticias/5654500/03/14/Polemica-por-muneca-de-Disney-que-supuestamente-representa-a-la-mujer-mexicana.html

http://periodicodigital.com.mx/notas/desata_polemica_muneca_mexicana_de_disney

http://www.eldiariony.com/disney-estrena-su-muneca-tipica-mexicana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *