Ekwador: porozumienie między lekarzami a rządem

W czwartek rząd oraz przedstawiciele środowiska medycznego Ekwadoru osiągnęli porozumienie i zakończyli konflikt spowodowany kontrowersyjną ustawą dotyczącą kar za uchybienia zawodowe. Protesty lekarzy wywołał trzeci ustęp 146 artykułu nowego kodeksu karnego. Zakładał on surowe sankcje karne za „niebezpieczne, niepotrzebne i bezprawne” działania w praktyce zawodowej. Władza wykonawcza zobowiązała się do wyjaśnienia wspomnianego przypisu i zleciła to zadanie Narodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości. Szef sądownictwa, Gustavo Jalkh, zapewnił, że cały proces będzie przyspieszony.

Związki zawodowe lekarzy i politycy opozycji wyrazili obawę, że trzy działania wyszczególnione w ustawie („niebezpieczne, niepotrzebne i bezprawne”) będą pozwalały na wykorzystywanie tych klauzul w procesach sądowych. Rząd oraz rektor Universidad Central wytłumaczyli, że muszą one być zbieżne i występować razem, aby można było zastosować karę. Według ekwadorskiej minister zdrowia, Kariny Vance, „miała miejsce błędna interpretacja tego artykułu”. Jednocześnie zaznaczyła, iż było to lepsze dla wszystkich, gdyż „można było to wyjaśnić”. Z kolei prezydent Ekwadoru wyraził zadowolenie wynikami spotkania. „Wszystko przez dialog, nic przez przymus” napisał na swoim koncie na Twitterze.

Federacja Medyczna, stowarzyszenie bardzo krytycznie nastawione do ustawy, nie uczestniczyła w spotkaniu, ale lekarze z innych grup biorących udział w rozmowach zapewniają, że umowy będą dostarczone do wszystkich związków zawodowych.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/140130_ultnot_acuerdo_medicos_gobierno_en_ecuador_bd.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *