Ekstremalne zjawiska przyrodnicze na zakończenie tygodnia

Trzęsienia ziemi, upały, wzrost aktywności wulkanicznej – bieżący weekend w Iberoameryce może być wyjątkowo atrakcyjny dla pasjonatów ekstremalnych zjawisk przyrodniczych, ale także niebezpieczny dla lokalnych społeczności.

Urugwajski Instytut Meteorologii opublikował ostrzeżenie przed falą upałów, które mogą nieść za sobą wysoki poziom ryzyka nawet podczas wykonywania codziennych czynności. W najbliższych dniach temperatury maksymalne mogą osiągać 39 stopni w 10 z 18 prowincji.

3103654
Wulkan San Cristóbal
Foto: panoramio.com

Niebezpieczny może się okazać też wzrost aktywności nikaraguańskiego wulkanu San Cristóbal. Znajdujący się 135 km na północny-zachód od stolicy kraju wulkan jest na bieżąco monitorowany. Nikaraguańskie służby zapewniają, że są gotowe do podjęcia działań, takich jak ewakuacja ludności.

Z kolei na wodach terytorialnych Kostaryki zanotowano w piątek silne trzęsienie ziemi. Magnituda wstrząsów osiągnęła 5,2 stopni w skali Richtera, a epicentrum znajdowało się 27,5 km od Montezuma de Cofano w prowincji Puntarenas. Wstrząsy były odczuwalne na terenie wielu kostarykańskich miast położonych na wybrzeżu Pacyfiku.

Trzęsienie ziemi zanotowano również w Nikaragui. Epicentrum nikaraguańskich wstrząsów znajdowało się 170 km na południowy-zachód od Las Penitas w Nikaragui. Nie spowodowało ono poważnych szkód materialnych ani ofiar w ludziach.

Foto: wikimedia.org
Foto: wikimedia.org

Trzęsienia ziemi w Kostaryce i Nikaragui powstały w wyniku zderzenia się ze sobą płyt tektonicznych. Pogranicze płyty Kokosowej i Karaibskiej jest częścią tak zwanego „pacyficznego pierścienia ognia”, czyli umownego pasa otaczającego Pacyfik, wzdłuż którego wyjątkowo często dochodzi do trzęsień ziemi i zjawisk wulkanicznych.

Powiązane artykuły:

Źródła:

http://www.prensalibre.com/internacional/Ola_de_calor-azotara_a_Uruguay-fin_de_semana_0_1067893342.html

http://www.nacion.com/sucesos/desastres/Temblor-grados-origino-frente-Cobano_0_1391061034.html

http://www.elnuevodiario.com.ni/nacionales/308022-sismo-de-magnitud-43-sacude-costa-del-pacifico-de-nicaragua

http://www.laprensa.com.ni/2014/01/17/ambito/178737-vigilan-actividad-sismica-volcan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *