Peru ignoruje ONZ i zatwierdza kontrowersyjny projekt gazowy

Fundacja Survival International ostrzega, że peruwiański rząd zamierza wydać pozwolenie na rozszerzenie budzącego kontrowersje projektu gazowego Camisea, który ma objąć tereny zamieszkałe przez plemiona znajdujące się w stanie izolacji. Decyzja ta pozostaje w sprzeczności z zaleceniami ONZ, zaniepokojonej losem Indian. 

Wartość projektu Camisea wyceniana jest na 1,6 mld dolarów, a uczestniczą w nim trzy koncerny: argentyński Pluspetrol, hiszpański Repsol i północnoamerykański Hunt Oil. Plan rozwoju zakłada wywiercenie 20 nowych otworów przy użyciu ciężkiego sprzętu i ładunków wybuchowych. Wszystko to ma się odbyć zaledwie 100 km od Machu Picchu, na terenie rezerwatu Nahua-Nanti, gdzie żyje kilka plemion pozostających w stanie tzw. “dobrowolnej izolacji”.

Jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym może przynieść opłakane skutki, np. w postaci wyniszczających chorób. W latach 80., kiedy koncern Shell rozpoczynał projekt na tym terenie, plemię Nahua zostało zdziesiątkowane w wyniku przypadłości, na które Indianie zapadli poprzez kontakt z pracującymi przy projekcie inżynierami.

Pomimo próśb przedstawicieli ONZ o przeprowadzenie badań i upewnienie się, że rozszerzenie projektu Camisea nie wpłynie negatywnie na jakość życia Indian zamieszkujących rezerwat Nahua-Nanti, rząd rozpoczął prace nad zatwierdzeniem projektu bez uprzednich wywiadów środowiskowych. Survival International prowadzi akcję, mającą na celu przerwanie tego procesu. W ramach protestu można m.in. wysłać list do prezydenta Ollanty Humali – dotychczas zrobiło to ponad 130 tysięcy osób.

Stephen Corry, prezes Survival International, powiedział: “Rozszerzenie planu Camisea to mrożący krew w żyłach precedens. Jak na to, że projekt ma być prowadzony na niemal połowie powierzchni rezerwatu zamieszkałego przez plemiona niekontaktujące się, to przepisy, jakie wprowadził rząd by chronić Indian, są zupełnie bezsensowne. Skąd to parcie, żeby zmniejszyć krajowe zasoby naturalne kosztem życia Indian?”

Więcej o planie Camisea i projekcie Survival International można przeczytać na stronie http://www.survival.es/sobre/camisea (po hiszpańsku) lub http://www.survivalinternational.org/about/Camisea (po angielsku).

Źródło: http://www.survivalinternational.org/news/9895

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *