“Brudna kampania” spółki Chevron tematem na szczycie klimatycznym w Warszawie

Ekwadorska minister środowiska Lorena Tapia potępiła w zeszły piątek „brudną kampanię” koncernu naftowego Chevron, który za pomocą „kłamstw” próbuje wymusić od rządu w Quito odszkodowanie za katastrofę ekologiczną w Amazonii. W wywiadzie z Efe stwierdziła, że „Ekwador chce dojść do kompromisu” w tej sprawie. Zauważyła też, że osobistości z całego świata popierają  kraje andyjskie i odwiedzają stary szyb naftowy, aby ocenić szkody.

W latach 1964-1990 spółka ChevronTexaco wydobywała ropę naftową w obecnych regionach Sucumbíos i Orellana. Ekwador obwinia firmę o wyrządzenie poważnych szkód w tamtejszym środowisku naturalnym – zgodnie z wyrokiem sądu, koncern ma zapłacić 9 miliardów dolarów odszkodowania. Jednakże spółka naftowa twierdzi, że w 1997 roku podpisała z ekwadorskim rządem umowę o ochronie inwestycji. Porozumienie to miało na celu cofnięcie wyroku przed trybunał Stanów Zjednoczonych i zmuszenie władz Ekwadoru do zapłacenia odszkodowania.

„Eksploatacja ropy naftowej miała miejsce kiedy przepisy dotyczące ochrony środowiska były słabe i nie istniał rząd, który chroniłby prawa Ekwadorczyków” – wytłumaczyła ekwadorska minister środowiska. Według Loreny Tapii, obecnej na konferencji szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie, istnieją 2 miliony hektarów terenów bardzo poważnie dotkniętych przez „nieodpowiedzialną eksploatację ropy naftowej” spółki ChevronTexaco, czego dowodzą pozostałości oleju i smoły. „Chevron kłamał” powiedziała Tapia. Podkreśliła również „triumf”, jakim ma być zezwolenie trybunału amerykańskiego na wykorzystanie przez kraje Ameryki Łacińskiej dokumentacji, trzymanej do tej pory w ukryciu, przeciwko koncernowi naftowemu.

„Oprócz tego, jesteśmy zmuszeni interweniować, ponieważ Chevron rozpoczął brudną kampanię przeciwko rządowi Ekwadoru i dyskredytuje nasz wizerunek, mówiąc, że jako rząd interweniowaliśmy w proces. To wszystko spowodowało, iż konieczne okazało się bronienie siebie i poinformowanie świata, co tak naprawdę się stało” – dodała ekwadorska minister środowiska.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/node/105538

2 thoughts on ““Brudna kampania” spółki Chevron tematem na szczycie klimatycznym w Warszawie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *