Brazylijczyków będzie leczyć więcej zagranicznych lekarzy

Rządowy program „Więcej lekarzy” pokryje koszty zatrudnienia zagranicznych lekarzy w najdalszych regionach kraju, jeśli tylko rząd uzna to za konieczne – zapowiedziała prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

„W marcu ocenimy (program) i jeśli będzie to potrzebne, sprowadzimy do Brazylii więcej lekarzy” – oznajmiła podczas uroczystego otwarcia szpitala w São Bernardo Campo (południowo-wschodnia części kraju). Program „Więcej lekarzy” został utworzony przez rząd po masowych demonstracjach w czerwcu tego roku, gdzie m.in. domagano się poprawy służby zdrowia. Według prezydent, jeszcze w tym miesiącu do Brazylii przyjedzie 6500 zagranicznych lekarzy, którzy będą pracować w biednych i odległych regionach państwa. „Oznacza to zabezpieczenie dla 23 milionów ludzi, a to jest bardzo ważne” – zaznaczyła dodając, że jest to szansa, której wcześniej mieszkańcy prowincji nie mieli.

Według ministra zdrowia obecnie objętych programem jest 3678 lekarzy, w tym 2400 Kubańczyków, 819 Brazylijczyków i 459 doktorów z innych państw, w tym Brazylijczyków wykształconych za granicą. Wszyscy działają w 1099 gminach i w 19 regionach indiańskich. Jeszcze dovkońca tego roku rząd planuje sprowadzić dodatkowe 3000 Kubańczyków. Według wstępnych szacunków, do marca 2014 roku 46 mln ludzi w Brazylii ma mieć zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną dzięki ok. 13 000 lekarzy.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/gobierno-brasileno-estudiara-contratar-mas-medicos-extranjeros-en-2014

One thought on “Brazylijczyków będzie leczyć więcej zagranicznych lekarzy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *