Chile vs Peru: wyrok MTS w styczniu 2014 r.

Po raz kolejny doszło do opóźnienia wydania wyroku w sprawie sporu o granicę morską pomiędzy Chile i Peru. Tym razem Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) ogłosił, że wyrok będzie znany 27 stycznia 2014 roku.

W grudniu ubiegłego roku odbył się etap ustny procesu, kiedy to po raz pierwszy upubliczniono argumenty obu stron. Sprawa toczy się przed MTS od 2008 roku – Peru wniosło wtedy o definitywne rozwiązanie sporu o 35 tysięcy km kwadratowych morza, które obecnie należy do Chile.

Według Chile, granice zostały ustalone już w 1952 i 1954 roku w ramach traktatów, jednak Peru odrzuca tę argumentację, powołując się na charakter umów, regulujących wyłącznie kwestię rybołówstwa i ochrony zasobów naturalnych. Rząd peruwiański uważa, że Deklaracja z Santiago dot. Strefy Morskiej i Porozumienie dot. Granicznej Morskiej Strefy Specjalnej wyznaczyły jedynie granice “jurysdykcji morskiej”, ale nie ustanowiły suwerenności chilijskiej na odległość 200 mil od wybrzeża (a dokładniej od tzw. linii podstawowej).

Rząd w Limie opowiada się za podziałem morza zgodnie z linią położoną w równej odległości od obu wybrzeży.

Internet już zareagował na najnowsze wiadomości:

Foto: Chileball, facebook.com
Dzień [ogłoszenia] wyroku MTS
Foto: Chileball, facebook.com
Więcej o sporze można przeczytać tutaj:

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/fallo-de-la-haya-sobre-limite-entre-chile-y-peru-se-conocera-el-27-de-ene

0 thoughts on “Chile vs Peru: wyrok MTS w styczniu 2014 r.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *