Brazylia: Rząd odbierze Guaraní 99% terytorium

Z dnia na dzień, w wyniku decyzji rządu, teren należący do plemienia Guaraní na obszarze Parku Jaraguá, skurczył się z 532, do 1,7 hektarów. Ludność tubylcza protestuje przeciwko odebraniu ziemi, która prawdopodobnie ma zostać sprywatyzowana.

Rezerwat Jaraguá jest oddalony o zaledwie 20 km od miasta São Paulo, na terenie rozległego Parku Jaraguá. W 1987 r., kiedy powstawał rezerwat, przyznano tubylcom jedynie 1,7 hektara – teren mniejszy niż dwa boiska piłkarskie. Nijak się to miało do obszaru, na którym plemię faktycznie mogłoby się pomieścić czy wyżywić. Tubylcy walczyli więc dalej o uznanie swoich praw do ziemi i do kultywowania swojej kultury oraz nhandereku – sposobu życia Guaraní na terenie, który zamieszkują od wieków. W 2015 r. nowe badania antropologiczne poprowadzone przez Narodową Fundację Ludności Tubylczej (FUNAI), przyznały Guaraní rację. Na mocy nowej Konstytucji, mieli oni prawo do zamieszkałych terenów, ponieważ uznano je za niezbędne do ich przeżyciu oraz zachowaniu kultury i tradycji. Plemię Guaraní dostało więc na stałe 532 hektarów na obszarze Parku Jaraguá. Dzisiaj liczą 700 osób zgromadzonych w 5 wioskach.

Aktualny rząd wydał jednak nowe zarządzenie, w którym anuluje poprzednie z 2015 r., uzasadniając to „błędami administracyjnymi”, do których dojść miało w procesie rozszerzania rezerwatu. W dniu 30 sierpnia br. Guaraní okupowali już Ministerstwo Sprawiedliwości w Brasílii oraz Biuro Prezydenta w São Paulo, żądając spotkania z ministrem Torquato Jardimem. Do spotkania wprawdzie doszło, ale minister ograniczył się jedynie do kilku lakonicznych uwag i poinformował, że prawnie teren należy do stanu São Paulo, jako że stanowy park narodowy obejmuje swoim terytorium obszar zamieszkały przez ludność tubylczą.

Prywatyzacja 25 parków narodowych jest jedną ze sztandarowych obietnic aktualnego gubernatora stanu São Paulo, Geralda Alckima. Park Jaraguá jest jedną z czołowych pozycji na liście. Plemię Guaraní już zapowiedziało, że będzie walczyć do końca, bo w grę wchodzi przetrwanie – zarówno ich kultury, jak i ich samych. Od środy okupują część Parku Jaraguá znajdującą się w mieście São Paulo. Nie zabrakło też wsparcia ze strony innych plemion tubylczych- w okupacji solidarnie biorą udział przedstawiciele plemion Tupí, Terenas i Guaraní z innych regionów São Paulo. Wszyscy, przeciwko decyzjom rządu Temera, który określili jako „najbardziej anty-tubylczy od czasów dyktatury militarnej”.

Źródła:

http://cimi.org.br/site/pt-br/?system=news&conteudo_id=9454&action=read

http://www.cimi.org.br/site/pt-br/?system=news&conteudo_id=9440&action=read

https://www.vice.com/pt_br/article/ne7wew/indios-guarani-ocuparam-o-parque-do-jaragua-em-sp

http://www1.folha.uol.com.br/cotidiano/2016/06/1779293-assembleia-aprova-projeto-de-alckmin-para-privatizar-25-parques-no-estado.shtml

https://www.socioambiental.org/pt-br/noticias-socioambientais/terra-indigena-jaragua-em-sao-paulo-sp-e-declarada-pelo-ministerio-da-justica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *