Boliwijska płaca minimalna wciąż najniższa w Ameryce Południowej

Jak podaje boliwijskie Ministerstwo Gospodarki, w latach 2005-2014 płaca minimalna w Boliwii wzrosła z 54,4 dolarów do 207 dolarów, co stanowi wzrost o 280%.

Należy jednak podkreślić, że wzrost boliwijskiej płacy minimalnej w rzeczywistości nie jest aż tak efektowny jak sugerują urzędnicy. W 2005 roku boliwijska waluta (boliviano) była słabsza w stosunku do dolara niż w chwili obecnej. Dziewięć lat temu za jednego dolara można było otrzymać około 8 bolivianos, dziś już tylko około 6,9 bolivianos, w związku z czym po wymianie waluty w kantorze, za tę samą kwotę bolivianos otrzymamy więcej dolarów niż 9 lat temu.

Boliwijski rząd podkreśla, że wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach należy traktować jako historyczny, ponieważ po latach powolnego wzrostu gospodarczego, w końcu można zauważyć wzrost dynamiki, który przełożył się na wyraźny wzrost pensji minimalnej i polepszenia rzeczywistego poziomu życia.

W chwili obecnej średnia płaca minimalna w całej Ameryce Południowej wynosi 330 dolarów. Jak wynika ze statystyk, po przeliczeniu lokalnych walut na dolary, w Ameryce Południowej największą pensję minimalną otrzymują Argentyńczycy – 607$, Chilijczycy – 411$ i Urugwajczycy – 405$.

Pensja minimalna w krajach Ameryki Południowej w dolarach:

Argentyna 607$

Chile 411$

Urugwaj 405$

Paragwaj 395$

Wenezuela 390$

Kolumbia 372$

Brazylia 339$

Ekwador 318$

Peru 291$

Boliwia 207$

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/conozca-los-montos-de-los-salarios-minimos-de-la-region?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *