Brazylia: afera korupcyjna w Cuiabá

Ostatni miesiąc przed rozpoczęciem Mundialu w Brazylii upływa pod znakiem doniesień o protestach antyrządowych. Dwa dni temu na ustach wszystkich mediów pojawiło się aresztowanie polityków, zaangażowanych w aferę korupcyjną w mieście Cuiabá, organizatorze meczów w ramach tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej.

Co ciekawe, to właśnie to miasto notuje największe opóźnienia w przygotowaniach do Mundialu. Na mniej niż miesiąc przed mistrzostwami nowy stadion miejski wciąż nie jest gotowy, zaś obiecywana kolej miejska nie ruszy aż do 2015 roku. Pozostałe projekty z dziedziny infrastruktury, w tym lotnisko, również nie zostały ukończone, choć miasto wydaje się obecnie jednym wielkim placem budowy. Według dostępnych informacji nie ma związku między opóźnieniami i aferą korupcyjną, jednakże trudno pozbyć się wrażenia, że ów związek musiał istnieć.

We wtorek policja federalna wkroczyła do wielu budynków stanu Mato Grosso w Cuiabie, w tym do prokuratury i siedziby zgromadzenia ustawodawczego, w poszukiwaniu dokumentów i dowodów w sprawie zarzutów o korupcję. Aresztem objęto byłego ministra finansów stanu Mato Grosso i eksprzewodniczącego legislatury. Sprawa została utajniona, jednak z dostępnych informacji wynika, że policja udała się również do domu gubernatora, Silvala Barbosy i aresztowała go za posiadanie broni, na którą pozwolenie już wygasło.

Tymczasem prokuratura stanu Mato Grosso analizuje, czy miejscowi politycy używali banków i przedsiębiorstw w celu zdobycia dużych sum pieniędzy. Według źródła w biurze prokuratora, z funduszy Mato Grosso ubyła kwota rzędu setek milionów dolarów.

Źródło: http://lta.reuters.com/article/domesticNews/idLTAKBN0E11GP20140521

0 thoughts on “Brazylia: afera korupcyjna w Cuiabá”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *