Posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UNASUR

Foto: unasursg.org
Foto: unasursg.org

Wczoraj w mieście Puerto Ayora na ekwadorskim archipelagu Galapagos rozpoczęły się obrady Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UNASUR (Unii Narodów Południowoamerykańskich). Najważniejsze kwestie, jakie miały zostać poruszone podczas posiedzenia, to wzmocnienie SIDH – Międzyamerykańskiego Systemu Praw Człowieka, uruchomienie Banco del Sur i analiza sytuacji politycznej w Wenezueli. 

Według dostępnych informacji, minister spraw zagranicznych Wenezueli, Elías Jaua, zaprezentuje podczas spotkania dowody na planowany przez opozycję zamach stanu. Dodatkowo, ministrowie mają omówić postępy w mediacjach pomiędzy obiema stronami konfliktu.

Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje jednak opóźnienie w uruchomieniu Banco del Sur, który uznawany był za alternatywę wobec wielostronnych instytucji, oferujących kredyty na rozwój gospodarek Ameryki Łacińskiej. Choć Bank został powołany do życia już w 2007 roku, dotychczas nie rozpoczął działalności. Podczas dzisiejszego spotkania podjęto decyzję o zdefiniowaniu sposobu obierania przewodniczącego i zarządu Banku do czerwca br. Spotkanie Rady Administrującej miałoby odbyć się w ostatnich tygodniach czerwca br. w siedzibie Banku w Caracas w Wenezueli, zaś spotkanie Rady Ministrów Gospodarki i Finansów, podczas którego zostanie wybrany zarząd oraz przewodniczący Banku, zostało zaplanowane na 24 i 25 lipca br. w Buenos Aires w Argentynie.

Ważnym tematem były też reformy, mające na celu wzmocnienie Międzyamerykańskiego Systemu Praw Człowieka (SIDH). Według dokumentu opublikowanego przez rząd Ekwadoru, państwa UNASUR wystosowały prośbę do Sekretarza Generalnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w sprawie zorganizowania konsultacji z państwami obu Ameryk do września br. W dokumencie tym można też znaleźć rekomendację wobec państw, które podpisały Pakt z San José, dotyczącą przyjęcia na siebie odpowiedzialności za finansowanie SIDH. Do tej pory tylko 23 z 35 państw członkowskich OPA dołączyło do SIDH, co znacząco utrudnia skuteczną obronę praw człowieka w regionie.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/unasur-revisa-caso-de-venezuela-banco-del-sur-y-ddhh

Cancilleres de Unasur presentan resolución sobre las acciones para el fortalecimiento del Sistema Interamericano de Derechos Humanos

http://www.unasursg.org/inicio/centro-de-noticias/archivo-de-noticias/cancilleres-de-unasur-definen-acciones-para-la-puesta-en-marcha-del-banco-del-sur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *