Ameryka Południowa stworzy własne Schengen

źródlo: flickr

Podczas gdy kraje Unii Europejskiej zaczynają się dzielić, Ameryka Południowa się jednoczy. 28 czerwca br. prezydent południowoamerykańskiej organizacji Unasur, Ernesto Samper, poinformował, że projekt “obywatelstwa południowoamerykańskiego” stawia swoje pierwsze kroki. Jego główne cele to ułatwienie przepływu osób na terenie 12 krajów członkowskich Unasur.

“Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy Ameryki Południowej naprawdę poczuli, że kontynent jest jednym wielkim krajem” – powiedział Samper. Samper odwołał się także do istniejących już ułatwień w krajach członkowskich Mercosur, których obywatele mogą swobodnie się przemieszczać i podejmować pracę na okres 2 lat w dowolnym kraju.

Projekt obywatelstwa południowoamerykańskiego jest jeszcze w trakcie tworzenia. Rozważa się między innymi emisję paszportu południowoamerykańskiego lub rozszerzenie przywilejów wizy Mercosur, tak aby więcej obywateli państw kontynentu mogło swobodnie się poruszać po krajach Ameryki Południowej. Będzie to także duży krok dla 26 milionów osób, które mieszkają poza granicami swoich krajów. Projekt zjednoczy ponad 400 milionów osób. Jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony przywódcom państw Unasur na szczycie w Montevideo.

Unasur (hiszp. Unión de Naciones Suramaericanas) to unia 12 krajów Ameryki Południowej (Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Wenezuela, Chile, Gujana, Surinam), zawiązana w 2004 roku w Peru i połączona traktatem ustanawiającym Unię z 23 maja 2008 roku.

Źródła:

http://www.andes.info.ec/es/noticias/proyecto-ciudadania-suramericana-unasur-da-sus-primeros-pasos-samper.html

http://mundo.sputniknews.com/americalatina/20160629/1061351524/ciudadania-comun-unasur.html

http://www.diariojornada.com.ar/noticias/noticia.aspx?id=163549&s=internacional&t=Samper_confirmo_proyecto_de_ciudadania_suramericana

http://www.unasursg.org/en/node/179

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *