Zmiany w kolumbijskim rządzie: więcej kobiet, większa różnorodność

Kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos przebudowuje rząd i przygotowuje się do oczekiwanego zakończenia konfliktu z bojówkami FARC. W odświeżonym gabinecie znalazło się siedmiu nowych ministrów, w tym trzy kobiety i jeden Afrokolumbijczyk.

W Kolumbii coraz częściej mówi się o zbliżającym się wielkimi krokami oficjalnym zakończeniu wieloletniego konfliktu zbrojnego z bojówkami FARC i rozpoczęciu nowej epoki w historii kraju. Prezydent Juan Manuel Santos, by usprawnić proces pokojowy i przygotować się do nowych wyzwań, ogłosił w poniedziałek zmiany w swoim rządzie i przedstawił siedmiu nowych ministrów (w tym trzy kobiety).

Tym samym, jest to najbardziej zróżnicowany rząd w dziejach Kolumbii i zasiadają w nim przedstawiciele niemal wszystkich partii obecnych w parlamencie. Wyjątkiem jest ugrupowanie poprzedniego prezydenta kraju, Álvaro Uribe, który zdecydowanie sprzeciwia się prowadzeniu negocjacji z bojówkarzami FARC.

Obecnie w rządzie Santosa znajduje się sześć kobiet, co jest wynikiem imponującym. Nowe panie minister to: Clara López (Minister Pracy i Opieki Społecznej), María Claudia Lacouture (Minister Handlu, Przemysłu i Turystyki) oraz Elsa Noguera (Minister Mieszkalnictwa). Wszystkie mają już znaczny dorobek polityczny i komentatorzy chwalą ich wybór, choć nie brak oczywiście głosów sprzeciwu opozycji.

Ciekawostką jest to, że nowy minister Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Luis Gilberto Murillo, jest pierwszym afrokolumbijskim ministrem w historii kraju i jest to znaczący sygnał ze strony Santosa w stronę tej dużej społeczności, często pomijanej w publicznym dyskursie.

Santos, pytany o swój nowy rząd, odpowiedział, że będzie się on składał z osób pochodzących z różnych regionów, z różnych środowisk politycznych, z osób, które utożsamiają różnorodność i pokój, który chcą osiągnąć w kraju.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/04/25/colombia/1461618366_458679.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://www.noticiascaracol.com/colombia/clara-lopez-elsa-noguera-y-jorge-londono-entran-al-gabinete-santos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *