Długi weekend w Wenezueli, czyli jak rząd oszczędza prąd

Wenezuelski rząd postanowił wprowadzić dwudniowy tydzień pracy w sektorze publicznym. Radykalne działanie ma być odpowiedzią na pogłębiający się kryzys energetyczny, z którym zmaga się cały kraj.

Wenezuela od dwóch lat walczy z intensywną suszą spowodowaną zjawiskiem pogodowym El Niño. Kraj, w którym znaczna część energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych, znalazł się w poważnym kryzysie. Rząd wenezuelski wprowadził ostatnio specjalny plan zarządzania elektrycznością, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii. Niedostatki prądu są jednak dotkliwie odczuwalne przez mieszkańców kraju.

Zapora wodna Guri Źródło: Flickr / Jesus Salazar
Zapora wodna Guri
Źródło: Flickr / Jesus Salazar

Już wcześniej Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro wprowadził szereg działań mających załagodzić sytuację. Tydzień pracy w sektorze publicznym został zredukowany do czterech dni, wydłużono za to liczbę dni wolnych od pracy podczas świąt, skrócono godziny otwarcia sklepów oraz wprowadzono regularne przerwy w dostawach prądu. W planach jest również przesunięcie czasu o pół godziny, aby mieszkańcy mogli dłużej korzystać z naturalnego światła.

Po tym, jak ostatnio dramatycznie spadł poziom wody na zaporze Guri, która wypełnia 75% zapotrzebowania na energię elektryczną kraju, wiceprezydent Aristóbulo Istúriz ogłosił wprowadzenie dwudniowego tygodnia pracy w sektorze publicznym, którego pracownicy będą przychodzić do pracy tylko w poniedziałki i wtorki w godzinach od 7 do 13. Obejmie to ponad dwa miliony osób zatrudnionych w tym sektorze.

Opozycja oskarża władze o doprowadzenie do poważnego kryzysu w państwie. Oprócz długotrwałej suszy miał się do niego przyczynić brak dofinansowania sektora energetycznego oraz uzależnienie w dużym stopniu całego kraju od największej elektrowni wodnej, której obecnie grozi zamknięcie. Kryzys energetyczny, doprowadził również do fatalnej sytuacji ekonomicznej w Wenezueli i braku dostępności podstawowych produktów. Prezydent Maduro zapowiedział zwrócenie się o pomoc do ONZ w celu zażegnania kryzysu.

Aleksandra Prokopiuk

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/04/27/actualidad/1461718924_762751.html

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-36145184

Racionamiento eléctrico en Venezuela: "No podemos seguir viviendo así"

http://www.vtv.gob.ve/articulos/2016/04/26/venezuela-pedira-ayuda-internacional-a-comisiones-de-cambio-climatico-de-la-onu-ante-emergencia-en-el-guri-2879.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *