Zmiany na granicy Meksyk-USA i Meksyk-Gwatemala

800px-Us-mexico-border
Foto: wikimedia.org

Prezydent Enrique Peña Nieto ogłosił nową strategię, która ma ułatwić współpracę między Meksykiem i jego dwoma sąsiadami, z którymi obowiązuje ustawa o wolnym handlu. Długa na ponad 3000 km granica ze Stanami Zjednoczonymi oraz sięgająca 1000 km granica z Gwatemalą to z wielu powodów miejsca strategiczne.

Na północy, w miastach takich jak Juárez, Tijuana i Nuevo Laredo już od wielu lat dochodzi do masowego przemytu ludzi, narkotyków i broni do USA. To region zdominowany przez zorganizowane struktury przestępcze. Na południu, wzdłuż granicy z Gwatemalą przestępczość także jest wysoka, to właśnie tą drogą do Meksyku dostają się nielegalni imigranci z innych państw Ameryki Łacińskiej.

Przedstawiony niedawno program prezydenta ma na celu wsparcie strefy przygranicznej i, poprzez likwidację części stanowisk kontrolnych, usprawnienie handlu między państwami.

Przy prezentacji programu prezydent ogłosił likwidację 12 stanowisk „które nie mają racji bytu” w czterech stanach. Jest to pierwszy etap zamykania takich miejsc.

„Odpowiadając na zapotrzebowanie społeczne, będziemy likwidować różne punkty kontrolne na granicy”, zapewnił prezydent. Drugi etap, który rozpocznie się 1 lipca 2014 roku, obejmie zamknięcie przynajmniej jeszcze jednego stanowiska w Coahuila.

W ramach programu granicznego planuje się także rozszerzenie wsparcia żywieniowego w regionie, tak by objąć nim 240 tysięcy rodzin. Na to rząd przeznaczy 2 500 milionów pesos (prawie 590 milionów złotych) z przyszłorocznego budżetu.

Pieniądze te pozwolą na otwarcie jadłodajni, z których będą mogły korzystać dzieci, osoby niepełnosprawne i kobiety karmiące.

Innym tematem projektu jest transfer 500 milionów pesos (ponad 117 milionów złotych) z Funduszu Granic na wsparcie małych i średnich lokalnych przedsiębiorstw.

W zakresie infrastruktury, prezydent zapewnił, że zainwestuje ponad 21 800 milionów pesos (około 5 129 milionów złotych) we wszystkie stany graniczne. Dotyczy to między innymi miasta Juárez, gdzie planuje się przebudowę historycznego centrum miasta, powstanie Szpitala Onkologicznego oraz Centrum Konferencyjnego.

Źródła:

http://mexico.cnn.com/nacional/2013/11/28/pena-nieto-anuncia-menos-garitas-y-mas-creditos-para-las-zonas-fronterizas

http://panorama.com.ve/portal/app/push/noticia90415.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *