Złoża litu przyszłością Boliwii?

Boliwijski wiceminister ds. nowych technologii energetycznych, Luis Alberto Echazú, zelektryzował świat informacją na temat złóż litu.

Minister poinformował tej niedzieli, że przewiduje się, że eksploatacja złóż litu przyniesie Boliwii co najmniej 1,5 miliarda dolarów rocznie, na co złoży się również planowana produkcja i sprzedaż baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych chociażby w laptopach, komórkach, a także samochodach elektrycznych.

Złoża tego pierwiastka znajdują się przede wszystkim w Ameryce Południowej w obrębie łańcucha górskiego Andów i do tej pory to Chile i Argentyna były jego głównymi producentami (odpowiednio 1. i 2. miejsce na świecie). Jednak to właśnie Boliwia posiada największe złoża litu, które obejmują połowę znanych światowych zasobów i znajdują się na terenie solniska Uyuni.

Proces industrializacji będzie wymagał od boliwijskiego rządu inwestycji rzędu 900 milionów dolarów, ale już za 4-5 lat przewidywane wpływy osiągną 1,5 miliarda dolarów w skali roku, jak zapewnia Echazú. Budowa Zakładu Pozyskiwania Węglanu Litu w Uyuni-Potosí rozpocznie się w połowie tego roku i potrwa rok. Echazú wyjawił, że aż 25 firm z całego świata wyraziło chęć podjęcia się tego przedsięwzięcia, a w procesie preselekcji zostaną wybrane te, które posiadają najlepsze zaplecze technologiczne, naukowe i finansowe.

Pierwsze rozmowy toczyły się już w 2008 roku, ale prezydent Evo Morales postawił twarde warunki – inwestorzy mają stać się partnerami, a nie właścicielami boliwijskich zasobów naturalnych. Ważna była chęć inwestycji nie tylko w wydobycie surowca, ale i jego późniejszą obróbkę, a także budowę zakładów do produkcji baterii litowo-jonowych na terenie Boliwii.

„Lit to przyszłość naszego kraju” – powiedział tydzień temu Evo Morales. Zaapelował jednocześnie do boliwijskich uczelni o stworzenie kierunku studiów poświęconego litowi, kształcącego specjalistów w tej dziedzinie.

Żródła:

http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/bolivia-preve-que-la-explotacion-de-litio-genere-us1500m-al-ano

http://www.americaeconomia.com/negocios-industrias/bolivia-analiza-la-explotacion-del-litio-como-alternativa-industrial-y-no-de-mat

http://nuso.org/articulo/el-proyecto-estatal-del-litio-en-bolivia-expectativas-desafios-y-dilemas/

http://www.la-razon.com/sociedad/Litio-Evo-demanda-sistema-universitario-carrera-litio-Potosi-Oruro-Bolivia_0_2651734846.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *