60 syryjskich uchodźców znajdzie schronienie w Chile

W ciągu najbliższych 6 miesięcy do Chile przybędzie 60 syryjskich uchodźców. Decyzję o przyjęciu grupy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii potwierdził Sergio Bitar, były minister edukacji, zaangażowany w przedsięwzięcie jako łącznik między rządem a społecznością arabską i odpowiedzialny za jego koordynację.

„Zadzwonił do mnie Mahmud Aleuy, podsekretarz spraw wewnętrznych, aby poinformować o zakończeniu prac nad kwestią przeniesienia Syryjczyków”, podkreślił Bitar.

Zamiar przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu deklarowała także podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2014 roku prezydent Chile Michelle Bachelet. We wrześniu 2015 roku rząd Bachelet ogłosiła plan sprowadzenia do Chile ofiar wojny w Syrii, a w 2016 r. pojawiły się informacje o zamiarze przyjęcia od 120 do 200 syryjskich rodzin.

Decyzję podjęto niedługo po tym, jak w zeszły wtorek doszło w Syrii do ataku z użyciem broni chemicznej przeciw ludności cywilnej w regionie Chan Szajchun na zachodzie kraju. Z tego też powodu, a także ze względu na wzmożone działania wojsk USA na tym terenie, były minister edukacji zaznaczył, że „to bardzo ważne, aby w tym momencie, w trakcie działań prezydenta Trumpa przeciwko Syrii, Chile wysłało światu sygnały poparcia dla powszechnego pokoju”.

Źródła:

http://lanacion.cl/2017/04/08/confirman-que-chile-acogera-a-cerca-de-60-refugiados-sirios/

http://www.cnnchile.com/noticia/2017/04/08/aprueban-recursos-para-trasladar-60-refugiados-sirios-chile

http://www.latercera.com/noticia/gobierno-confirma-llegada-al-pais-60-refugiados-sirios/

https://www.publimetro.cl/cl/nacional/2017/04/08/chile-acogera-60-refugiados-sirios.html

Źródło zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/felton-nyc/32664770214/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *