Peru poszukuje partnerów do przeciwdziałania zjawisku El Niño

Władze Peru ogłosiły plan awaryjny dla 14 regionów położonych w strefie Andów i północnej części wybrzeża Peru, w których skutki zjawiska El Niño mogą być największe. Na spotkaniu z ambasadorami i reprezentantami międzynarodowych instytucji w Limie, Minister Spraw Zagranicznych Peru, Ana María Sánchez ogłosiła, że władze Peru liczą na współpracę międzynarodową w celu przeciwdziałania potencjalnym szkodom zjawiska El Niño. Według Sánchez większa intensywność zjawiska El Niño w Peru i innych państwach obu Ameryk jest skutkiem globalnego ocieplenia i tworzy nowe wyzwanie dla całej ludzkości.

Jednym z działań podjętych przez Peru jest plan bezpieczeństwa w 14 regionach położonych w strefie Andów i na wybrzeżu Pacyfiku, uznanych za najbardziej wrażliwe na potencjany wpływ El Niño. Wprowadzono także środki nadzwyczajne na wszystkich szczeblach władzy, aby niwelować potencjalne straty w finansowe i ludzkie.

Według Narodowego Biura Meteorologii i Hydrologii (Senamhi), w najbliższych prognozowany jest wzrost temperatury wód Oceanu Spokojnego, który spowoduje ulewne deszcze, powodzie oraz wylewy rzek. Będzie miało to negatywny wpływ na infrastrukturę drogową, rolnictwo i stan domów Peruwiańczyków. Straty poniesione wskutek żywiołu mogą być największe od 1997 roku i wynieść nawet 3,7 mld dolarów.

Tomasz Majcher

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/peru-busca-cooperacion-para-enfrentar-fenomeno-de-el-nino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *