Zgoda ws. uchodźców z Ameryki Środkowej?

Celem szczytu w San José, zorganizowanego przez Organizację Państw Amerykańskich (OPA) i Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców była analiza sytuacji tysięcy osób, które zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów z powodu biedy lub przemocy. Dotyczy to przede wszystkim obywateli Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru.

Według Filippa Grandiego, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, jednym z istotnych punktów porozumienia jest przyjęcie ”wspólnych mechanizmów odpowiedzialności w regionie wraz z konkretnymi działaniami w celu spełnienia potrzeb ochrony, a także rozwiązań, które powinny być wprowadzone w krajach pochodzenia, tranzytu oraz azylu”.

Uczestnicy forum, wśród nich przedstawiciele rządów, organizacji pozarządowych i społecznych, uzgodnili pewne punkty, które mają być podstawą współpracy w temacie uchodźstwa w regionie. Po pierwsze, należy zapewnić dostęp do terytorium i do azylu, a także poprawić mechanizmy przyjmowania uchodźców i osób wnioskujących o azyl.

Po drugie, należy zapewnić uchodźcom możliwość samowystarczalności, a także integracji z lokalną społecznością. Po trzecie, należy poprawić współpracę regionalną poprzez wspólną odpowiedzialność za uchodźców, jak również poprzez większe zaangażowanie organizacji społecznych działających w najważniejszych obszarach, takich jak pomoc prawna.

Podczas forum zauważono, że liczba uchodźców uciekających przed tzw. przemocą przestępczą w krajach Trójkąta Północy Ameryki Środkowej (na który składają się trzy wspomniane już państwa) wzrosła do poziomów, które ostatnio notowano w latach 80. ub. wieku, kiedy to region ogarnięty był konfliktami zbrojnymi.

W 2015 roku ok. 110 000 osób złożyło wniosek o azyl w innym państwie – pięć razy więcej niż zaledwie trzy lata wcześniej. W samym Hondurasie w ciągu ostatniej dekady ponad 174 000 osób zostało zmuszonych do uchodźstwa wewnętrznego. Osobami najbardziej potrzebującymi ochrony są dzieci, kobiety, LGBTI, ludność rdzenna, Afrolatynosi, a także osoby niepełnosprawne.

Źródła:

http://www.acnur.org/noticias/noticia/conferencia-de-san-jose-sobre-desplazamiento-forzado-en-centroamerica-termina-con-compromisos-para-fortalecer-el-sistema-de-asilo-en-la-region/

http://noticias.lainformacion.com/politica/migracion/Foro-facilitar-acceso-migrantes-centroamericanos_0_933208042.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *