Zatrzymanie majora współpracującego z Clan del Golfo

W zeszłą niedzielę prokuratura generalna opublikowała informacje dotyczące aresztowania majora Héctora Fabio Murillo Rojas.

Podejrzany jest o utrzymywanie w trakcie minionych 4 lat kontaktów przestępczych z kartelem Clan del Golfo, uznanym aktualnie za największy i najszybciej rozwijający się kartel narkotykowy w Kolumbii. Miałby on jakoby być w ścisłym i ciągłym kontakcie z szefem organizacji, Luisem Eduardo Padierna, alias „Inglaterra” (pol. „Anglia”).

Majorowi Murillo zarzuca się przede wszystkim dostarczanie broni, która miałaby stanowić element tzw. „Planu Pistola” (w języku hiszpańskim słowo „pistola” oznacza broń, głównie pistolet). Celem tego planu miały być zabójstwa dokonywane na funkcjonariuszach policji narodowych, pełniących służbę w departamentach Antioquia, Córdoba i Chocó.

„Udało się ustalić, że jeden z major policji narodowej, przydzielony do jednostki sprawującej służbę w departamencie Antioquia zajmował się prowadzeniem i realizacją dostaw broni palnej użytej w różnych zamachach wchodzących w skład „Planu Pistola”. Ustalenia te zostały dokonanie po schwytaniu „Anglii”, prawej ręki szefa „Clan del Golfo”

– ogłosiła Claudia Carrasquilla, dyrektor kolumbijskiego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej.

Władze wyrażają ubolewanie nad zachowaniem funkcjonariusza, którego działania motywowane były chęcią wzbogacenia się w sposób sprzeczny z prawem oraz wszelkimi zasadami moralnymi czy wytycznymi, którymi kieruje się kolumbijska Policja Narodowa.

Przeprowadzenie operacji aresztowania policjanta miało miejsce dzięki współpracy Komisji Śledczej Przeciw Przestępczości Zorganizowanej, tzw. CICOR [hiszp. Comisión Investigativa Contra el Crimen Organizado, Dirección de Investigación Criminal e Interpolem (kolumbijskiej prawej ręki Interpolu)] oraz Prokuratury. Wspomniana akcja zatrzymania Murillo o kryptonimie “Godność” wchodzi w skład większej operacji, tzw. „Agamenón II”, rozpoczętej w czerwcu tego roku. Jej celem jest przede wszystkim osłabienie, a w efekcie rozbicie kartelu, który od czasu sojuszu z grupami paramilitarnymi poszerzyło terytorium swoich działań. W ciągu minionych dwóch lat kolumbijskim służbom udało się schwytać ponad 1500 członków organizacji i przejąć ponad 100 ton kokainy o wartości 500 milionów dolarów.

Źródła:
1. https://www.elespectador.com/noticias/judicial/capturado-mayor-de-la-policia-por-vinculos-con-alias-inglaterra-articulo-725277
2. http://caracol.com.co/emisora/2017/09/12/medellin/1505240074_932819.html
3. https://www.lafm.com.co/judicial/mayor-de-la-policia-hector-fabio-murillo-capturado-por-presuntos-vinculos-con-alias-inglaterra/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *