Argentyna: Kolejne starcia między Mapuczami a policją

Ofiarą jednego ze starć został Rafael Nahuel, co zdecydowanie zwiększyło napięcie między społecznością Mapuczy a argentyńską policją.

Jak informują lokalne media, młody mężczyzna (wg różnych danych mógł mieć 22-27 lat)  zmarł w wyniku strzału oddanego w jego stronę przez policjanta, a do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę, 25 listopada, w miejscowości Villa Mascardi, 30 km od Bariloche, w prowincji Río Negro. Rannych zostało też kilku innych członków społeczności Lof Lafken Winkul Mapu, których życiu nie zagraża jednak żadne niebezpieczeństwo.

Wszystko to stało się w wyniku rozpoczętej 2 dni wcześniej, 23 listopada, operacji mającej na celu wysiedlenie Mapuczy z ziem nad jeziorem Mascardi, które oficjalnie stanowią teren Parku Narodowego Nahuel Huapi, podczas której kilku członkom społeczności Mapuczy udało się uciec. Policjanci, podczas zorganizowanych poszukiwań, mieli zostać zaatakowani kamieniami (pojawiają się też głosy o użyciu broni), na co, jak twierdzą, odpowiedzieli strzałami. Podobne informacje pojawiły się też w komunikacie wydanym przez argentyńskie Ministerstwo Obrony, gdzie mowa już o “niedopuszczalnej w demokratycznym państwie przemocy zorganizowanej”.

Sprawa ma zostać dokładniej wyjaśniona – zaangażowała się w nią już Amnesty International – prosząc Minister Bezpieczeństwa o dostęp do informacji nt. sprawy; oprócz tego, w kraju organizowane są liczne protesty.

W Argentynie do takich starć dochodzi bardzo często, jednak prawie nigdy nie kończą się tak tragicznie jak tym razem. Warto też wspomnieć, że do zdarzeń doszło w dniu pogrzebu Santiago Maldonado, który uznawany był przez długi czas za zaginionego, a po niecałych 3 miesiącach jego ciało znaleziono w rzece.

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-42128873

https://www.clarin.com/politica/muerte-rafael-nahuel-gobierno-insiste-enfrentamiento_0_B11zjc6gf.html

https://www.clarin.com/politica/lavaron-cabeza-ver-mapuches-dijo-hermano-rafael-nahuel_0_rkXjwPoxf.html

http://www.cubasi.cu/cubasi-noticias-cuba-mundo-ultima-hora/item/71042-rafael-nahuel-otra-muerte-que-conmueve-en-argentina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *