Wyśmienite relacje Urugwaju ze Szwajcarią zaowocują współpracą naukową na Antarktydzie?

Kilka dni temu ambasador Szwajcarii w Urugwaju, Didier Pfirter wyraził entuzjazm związany z możliwością osiągnięcia porozumienia w sprawie współpracy naukowej między Urugwajem i Szwajcarią na terenie Antarktydy. O tym, że plany te są jak najbardziej realne, świadczyć ma niedawne spotkanie ambasadora ze szwajcarskim naukowcem, Christianem Schluechterem w czasie wspólnej wizyty w bazie Artigas.

Pfirter wyjaśnił, że Szwajcaria prowadzi programy badawcze na Antarktydzie, lecz nie posiada własnej bazy i zawsze współpracuje z innymi państwami. Teraz zaproszenie do takiej współpracy nadeszło ze strony władz urugwajskich.

Ambasador podkreślił, że obecność profesora Schluechtera w bazie Artigas świadczy o wysokim stopniu zainteresowania Szwajcarii dojściem do porozumienia. „(Schluechter) to uznana osobowość w geologii i glacjologii, która reprezentowała Szwajcarię na głównych światowych kongresach dotyczących Antarktydy”. Profesor prowadził liczne programy badawcze, które zyskały aprobatę międzynarodowego środowiska naukowego.

Pfirter ocenił pobyt w bazie jako „fascynujące doświadczenie”: „Spodobała mi się fauna tego miejsca, pingwiny, słonie morskie (…). Profesora zafascynowały formacje skalne”.

Dyplomata dodał, że relacje między Szwajcarią a Urugwajem są „wspaniałe”, ale „nie tak silne jak mogłyby być” (…). „Jesteśmy małymi państwami, z dużo większymi sąsiadami, z którymi rozwijamy nasz handel. Dlatego współpraca handlowa (między naszymi krajami) nie była zbyt ważna, ale wraz z ambasadorem Urugwaju zastanawiamy się, jak ją wzmocnić”.

Podkreślił również aktywność w sferze kultury i projekty, które do tej pory udało się przeprowadzić. Wyraził nadzieję na zrealizowanie pomysłu przyjazdu grupy artystów ze swojego rodzinnego miasta, Bazylei na karnawał w Urugwaju. Wyjaśnił, że jest zwolennikiem wymiany kulturowej na poziomie lokalnym, a karnawał to idealny czas, by ją pogłębić.

Odniósł się także do żyjącej w Urugwaju kolonii szwajcarskiej, z uznaniem podkreślając łączność tej grupy z kulturą kraju pochodzenia, mimo nieposiadania praw obywatelskich (przodkowie tej społeczności przybyli w większości w 1860 roku, kiedy w Urugwaju nie było szwajcarskiej placówki dyplomatycznej).

Źródło: http://www.republica.com.uy/acuerdo-cientifico-con-uruguay/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *