Według opublikowanego wczoraj raportu PISA (Programme for International Student Assesment), Peru zajmuje ostatnią pozycję wśród 65 badanych państw. Oznacza to, że peruwiańscy uczniowie mają spore problemy z czytaniem ze zrozumieniem i wykorzystaniem wiedzy w praktyce.
Peruwiańscy uczniowie wypadli najgorzej we wszystkich trzech kategoriach: matematyce, czytaniu i naukach ścisłych. Badania polegają na podaniu wybranej grupie 15-latków szeregu problemów i zadań, które muszą rozwiązać. Należy podkreślić, że nie sprawdzają one wiedzy jako takiej, a skupiają się na umiejętnościach praktycznego zastosowania dostarczonych informacji (do analizy podaje się np. fragmenty instrukcji obsługi czy tekstów prasowych).
Ministerstwo Edukacji poinformowało, że owszem, jest zaniepokojone wynikami, ale różnice pomiędzy Peru a krajami takimi jak Indonezja, Katar, Albania czy Kazachstan są niewielkie. Podkreśliło również, że Peru (wraz z Kolumbią) ma najniższy poziom PKB na głowę w regionie (10,076 dolarów).
Oświadczenie Ministerstwa wywołało falę krytyki i oskarżenia o bagatelizowanie problemu. Wszystko wskazuje na to, że wyniki badań PISA przyczynią się do otwarcia żywej dyskusji na temat stanu peruwiańskiej edukacji.