Wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali

75 zmarłych, niemal 200 zaginionych, setki poszkodowanych i kilka tysięcy ewakuowanych, to wynik niedzielnego wybuchu wulkanu Fuego. Do erupcji doszło około godziny 12:00 czasu lokalnego.

W Antigua odczuć można było małe trzęsienie ziemi, nikt jednak nie zdawał sobie pewnie sprawy z tego, co się wydarzyło. Fuego to najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej – od początku tego roku do jego erupcji dochodzi prawie co noc, jednak nigdy nie są to tak potężne erupcje, stanowią raczej atrakcję dla turystów. Niedzielny wybuch był największą eksplozją pyłu, lawy i gazów wulkanicznych od 1974 roku.

Tym razem rzeka lawy dotarła do pobliskich wiosek, a pył wulkaniczny szybko rozprzestrzenił się na odległość 4 mil pokrywając okolice wulkanu. „To rzeka lawy, która przepełniła brzegi i dotknęła wioskę Rodeo. Są ranni, spaleni i martwi” – powiedział w radiu Sergio Cabanas, sekretarz generalny agencji Conred z USA.

Przez całą noc trwała ewakuacja mieszkańców z najbliższych okolic, również gości resortu La Reunión. Sadza pokrywała samochody i domy w pobliskich wioskach San Pedro Yepocapa i Sangre de Cristo. Wybuch wulkanu spowodował również zamknięcie lotniska La Aurora w Guatemala City, obecnie drogi na południu od Antigua są również zamknięte z powodu ewakuacji ludności.

30 minut po wybuchu w wulkanu w Antigua spadł deszcz, a pył wulkaniczny w połączeniu z chmurami deszczowymi spowodował, że zamiast wody z nieba spadały grudki błota. W przeciągu godziny Antigua zamieniła się w czarne miasto, wszystko było pokryte błotem.

Ogromne smugi dymu i liczba zabitych wywołały panikę wśród mieszkańców. Urzędnicy poprosili mieszkańców o zachowanie spokoju.

„Ważne jest, aby zachować spokój, ponieważ wulkan Fuego wybucha przez cały rok” – powiedział David de Leon, rzecznik Krajowego Urzędu ds. Zapobiegania Katastrofom.

Obecnie prezydent rozmawia z ministrami i zastanawiają się na wprowadzeniem stanu wyjątkowego w trzech departamentach: Chimaltenango, Escuintla i Secatepequez. Wulkan wciąż wybucha i istnieje duże prawdopodobieństwo lawin gruzu.

Autorka: Anna Hnidiuk


Aktualizacja: Wulkan Fuego wybuchł ponownie we wtorek 5 czerwca br., przyczyniając się do utrudnienia akcji ratowniczej i zmuszając władze do ewakuacji kolejnych wiosek.

Źródło zdjęć: Anna Hnidiuk

Źródło filmów: Luis Fernando

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *