Wstrzymanie budowy autostrady na terenie parku narodowego w Boliwii

Na Międzynarodowym Trybunale Praw Przyrody (Ang. International Rights of Nature Tribunal) w Bonn podjęto decyzję o skierowaniu do boliwijskiego rządu oficjalnego apelu o tymczasowe wstrzymanie budowy autostrady na terenie parku narodowego Isiboro Sécure.W dniach 7-8 listopada br. odbył się zjazd działaczy na rzecz ochrony środowiska w ramach MTPP , corocznej konferencji organizowanej przez Global Alliance for the Rights of Nature. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Marqueza Teco i Fabián Gil, reprezentanci rdzennej społeczności zamieszkującej teren parku narodowego Isiboro Sécure w Boliwii. Zwrócili się oni z prośbą o pomoc przy negocjacjach z rządem Evo Moralesa, który zarządził budowę nowej autostrady, planowo przebiegającej właśnie przez terytorium parku.

Przewodniczący MTPP zgodzili się skierować oficjalną prośbę do rządu Boliwii o przerwanie robót, tak aby delegaci organizacji ekologicznych mogli zweryfikować in situ faktyczne zagrożenie, jakie stanowi budowa drogi w Isiboro Sécure. Po dokonaniu rozeznania mieliby oni zadecydować, czy budowa autostrady może zostać wznowiona, czy też całkowicie anulowana.

Marqueza Teco i Fabián Gil, obok kwestii budowy autostrady, poruszyli kwestię wydobycia ropy naftowej. Reprezentanci rdzennych społeczności zamieszkujących park żądają zaprzestania wydobycia, tak na terenie Isiboro Sécure, jak i w jego okolicach.

Park narodowy Isiboro Sécure leży na granicy prowincji Moxos i Chapare (środkowa Boliwia). Jego powierzchnia to około 12,5 km². Park zamieszkują liczne grupy należące do ludności rdzennej.  Ponadto, Isiboro Sécure jest domem dla blisko 3,5 tys. gatunków roślin i ponad 700 gatunków zwierząt, z czego 600 stanowią same ptaki, w tym gatunki endemiczne i zagrożone wyginięciem.

Źródła:

http://www.paginasiete.bo/nacional/2017/11/10/tribunal-pide-gobierno-aplazar-construccion-carretera-tipnis-159032.html

http://www.therightsofnature.org

https://www.ecured.cu/Parque_Nacional_Isiboro_S%C3%A9cure

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *