Peru: Kuélap wśród miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w 2018 r.

Architektoniczna perła położona w regionie Amazonas znalazła się na liście 10 ciekawych miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć w nadchodzącym roku, opublikowanej przez The Wall Street Journal.

Kuélap zajmuje w rankingu trzecią pozycję, tuż za Wyspami Owczymi i meksykańską Pueblą. Jest jedynym miejscem Ameryki Południowej, które zostało wybrane przez redaktorów dziennika ze Stanów Zjednoczonych.

Kuélap to ruiny dawnej twierdzy pochodzącej z czasów kultury Chachapoyas (w późniejszym okresie podbitej przez Inków, którym zawdzięczamy nazwę kultury pochodzącą z języka keczua; sacha – las, puyos – chmury) powstałej najprawdopodobniej w XI wieku, a odkrytej w 1843 roku. Zachwycają przede wszystkim jej wąskie uliczki, fryzy o geometrycznych kształtach i 20-metrowe mury.

Budowla, położona na wysokości 3 tys. m n.p.m., często porównywana jest do Machu Picchu. Carlo Magno Inga Galoc, jeden z peruwiańskich przewodników, podkreśla, że miejsca różnią się tym, że Kuélap, w przeciwieństwie do Machu Picchu, zdecydowanie trudniej byłoby pokazać na jednym zdjęciu. Poza tym, co może zachęcić do wyprawy, do Kuélap przybywa zdecydowanie mniej turystów – dziennie ok. 200 osób, a w przypadku Machu Picchu mowa jest już o 3500 osobach każdego dnia. Niewątpliwym ułatwieniem jest też fakt, że od niedawna do fortecy można dojechać kolejką linową – taka podróż trwa zaledwie 20 minut.

Źródło zdjęcia głównego: Gelber21 [Public domain], via Wikimedia Commons

Źródła:

https://elcomercio.pe/vamos/kuelap-lugares-cool-viajar-2018-noticia-470838

https://www.thestar.com/life/travel/2017/10/31/avoid-machu-picchus-crowds-with-a-trip-to-the-ancient-ruins-of-kuelap.html

https://www.clarin.com/viajes/destinos/america-del-sur/kuelap-visita-ciudadela-preinca-peru_0_H1LJmfqAe.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *