Emocje piłkarskie w Peru a… trzęsienie ziemi

Informacja dotycząca niewielkiego trzęsienia ziemi, które jakoby miało mieć miejsce tuż po strzeleniu gola przez peruwiańskiego napastnika odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Czy faktycznie miało miejsce?

Miniona środa przejdzie do historii peruwiańskiego futbolu jako jeden z najszczęśliwszych dni minionych 35 lat. Po wygranej 2:0 z reprezentacja Nowej Zelandii w rewanżowym spotkaniu barażowym, „Los Incos” zapewnili sobie historyczny powrót do turnieju, w którym ostatni raz brali udział w 1982 roku, a więc wracają do gry po 36 latach nieobecności.

Pierwszy gol w wykonaniu Jeffersona Farlafana padł w 28. minucie meczu, drugi zaś – w 65. minucie, a jego autorem został obrońca Christian Ramos. Moment pierwszej bramki był przełomowy nie tylko dla reprezentacji Peru i przebiegu całego spotkania, lecz przede wszystkim dla tysięcy kibiców zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Limie, których euforia sprawiła, że obiekt zadrżał w posadach. Dokładnie w momencie pierwszej bramki i kilku sekundach po, aplikacja Sismo Detector zaalarmowała swoich użytkowników odnośnie możliwego „zagrożenia trzesięniem ziemi w Limie”. Alert ten został w dosłownie kilka minut rozpowszechniony w sieci, przede wszystkim w Chile, gdzie został odnotowany. Nie trzeba dodawać, że stał się hitem Internetu. Niektórzy jednak niedowierzają tak nieprawdopodobnemu zbiegowi okoliczności i w istocie mają rację.

Sismo Detector jest aplikacją stworzoną przez Włocha Francesco Finazzi służącą do ostrzegania przed ewentualnymi trzęsieniami ziemi w czasie rzeczywistym. Niemniej jednak, ostrzeżenie o „wstrząsach w Limie” okazało się niczym innym, jak jedynie akcją promocyjną.

Według Instytutu Geofizyki w Peru (Instituto Geofísico del Peru, IGP), oficjalnego organu podlegającemu Ministerstwu Środowiska odpowiedzialnego za przekazywanie informacji dotyczących ruchów sejsmicznych i zagrożenia trzęsieniami ziemi jedyne wstrząsy zanotowane minionej środy miały miejsce o godz. 19:58. Miały one siłę 4,4 w skali Richtera. Mecz Peru z Nową Zelandią rozpoczął się o godz. 21:15 (04:15 polskiego czasu). Aż do 15 listopada najsilniejszym wstrząsem zanotowanym na terenie kraju był ten z dnia 5 listopada u wybrzeży Limy o sile 5,1 stopni.