9 września br. we Wrocławiu odbyła się konferencja pt. „Dawniej i dziś. Człowiek Nowego Świata”, zorganizowana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Była to już kolejna w tym roku, organizowana przez polski ośrodek akademicki, konferencja naukowa dedykowana kulturom prekolumbijskim. Wcześniej w lutym odbyła się szósta już anglojęzyczna Cracow Maya Conference zorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński, jednak była ona dedykowana, jak co roku, tylko kulturom Majów i Mezoameryki.
Tymczasem podczas „Dawniej i dziś…” zaprezentowane zostały wystąpienia poświęcone nie tylko problematyce mezoamerykańskiej, ale także np. obszaru andyjskiego. Wzięli w niej udział badacze z m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego. Chociaż wydarzenie naukowe zostało zorganizowane przez Instytut Archeologii, zaprezentowane zostały referaty nie tylko archeologiczne, ale też dotyczące prekolumbijskiej historii sztuki i antropologii fizycznej.
Bardzo ważny jest sam fakt zorganizowania w Polsce konferencji naukowej dotyczącej dyscypliny zajmującej się, jakby się wydawało, tak odległym tematem, jak przeszłość krajów Ameryki Łacińskiej. Świadczy to bowiem o znacznym rozwoju polskich badań prekolumbijskich. Referaty wygłosili zarówno wysocy uniwersytecką rangą doświadczeni badacze, jak i młodzi naukowcy: doktoranci i studenci. Okazuje się, że polscy badacze mają środki do rozpowszechniania swoich wyników badawczych po polsku, a na uczelniach w Polsce są dla nich miejsca do treningu i praktyki swojej dyscypliny. Konferencja była też znakomitą okazją do spotkania polskich badaczy i budowania międzyinstytucjonalnej współpracy.