Wielkie trzęsienie ziemi w Peru kwestią czasu?

W ostatnich tygodniach można było usłyszeć o wielu trzęsieniach ziemi lub drobnych wstrząsach, które nawiedziły północne Chile oraz wybrzeże Peru. Naukowcy uważają, że zjawiska te są zapowiedzią bardzo silnego trzęsienia ziemi o sile ponad 8 stopni w skali Richtera.

W Peru zanotowano ponad 50 wstrząsów w ostatnich tygodniach Foto: peruthisweek.pe
W Peru zanotowano ponad 50 wstrząsów w ostatnich tygodniach
Foto: peruthisweek.pe

Warto zauważyć, że zaledwie w marcu zanotowano ponad 50 wstrząsów w Peru. Jednakże miasta takie jak Lima, Piura, Tumbes, Tacna i Lambayeque cieszyły się względnym spokojem przez cały ten okres. „Małe wstrząsy nie uwalniają energii, gromadzonej na duży wstrząs. Aby uwolnić energię równą jednemu trzęsieniu ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera, potrzebne byłoby 30 trzęsień o sile 7 stopni” – powiedział jeden z peruwiańskich geologów i wulkanologów.

Oznacza to, że mniejsze wstrząsy mogą stanowić ostrzeżenie przed zbliżającym się silnym trzęsieniem ziemi, które dotknie cały kraj. Potencjalne zagrożenie, w przypadku wystąpienia zapowiadanego trzęsienia, będą stanowić niestabilne budynki. Przewiduje się, że zawaleniu może ulec aż 70% domów, zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach.

Ostatnie trzęsienie ziemi w Peru, które przekroczyło 6 stopni w skali Richtera, nawiedziło o poranku miasto Pisco w zeszłym tygodniu. Wstrząsy były odczuwalne także w Limie. Epicentrum znajdowało się o 95 kilometrów od brzegu, na głębokości 25 kilometrów. Nie zanotowano strat materialnych ani rannych. W tym samym tygodniu mieszkańcy Pisco doświadczyli kolejnych wstrząsów o sile 4,6 w skali Richtera.

Co ciekawe, w kwietniu oczekiwane jest także wystąpienie zjawiska pogodowego, znanego jako „El Niño”.

Źródła:

http://www.peruthisweek.com/news-geologist-warns-that-perus-next-earthquake-could-be-big-one-102601

http://elcomercio.pe/peru/ica/sismo-62-grados-magnitud-sacudio-pisco-esta-madrugada-noticia-1716082

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *