Brazylia: jednostka specjalna policji wkracza do faweli

Światowe media donosiły ostatnio, że fawele podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku będą oferować kibicom możliwość zakwaterowania po stosunkowo niskich cenach. Okazuje się jednak, że mimo wysiłków służb bezpieczeństwa, w wielu dzielnicach nędzy w Rio de Janeiro wciąż jest bardzo niebezpiecznie. 

Kilka elitarnych jednostek Agencji Specjalnego Policyjnego Batalionu Operacyjnego (BOPE) na wniosek prezydent Dilmy Rousseff wkroczyło do faweli znajdujących się na północ od miasta. Funkcjonariusze BOPE mają tym samym wesprzeć siły Federalnej Policji i Straży Narodowej, w celu powstrzymania fali ataków na posterunki policji, do których doszło w ostatnim czasie w Rio de Janeiro.

Zdaniem rządu, ​​ataki z ostatnich dni były sterowane przez handlarzy narkotyków, aktualnie przebywających w zakładach karnych o zaostrzonym rygorze. Przemoc wzrosła zwłaszcza wobec Jednostek Policji Pacyfikacyjnej (UPP). Gubernator Rio Sergio Cabral, który nie potrafił zaradzić sytuacji, postanowił szukać pomocy na wyższym szczeblu, u prezydent Rousseff.

W ostatnim czasie doszło do kilku strzelanin. W zeszłą sobotę, w wyniku jednej z nich zginął patrolujący okolicę funkcjonariusz. Z kolei w czwartek, w innej strzelaninie, do której doszło na obszarze uznanym za „spacyfikowany”, co najmniej trzech policjantów zostało rannych. Jak widać, na trzy miesiące przed rozpoczęcie Mundialu, w fawelach wciąż jest niebezpiecznie.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/03/140322.shtml

0 thoughts on “Brazylia: jednostka specjalna policji wkracza do faweli”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *