Więcej mediów w Wenezueli? CIDH orzeka i czeka

Według wyroku Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (CIDH), Wenezuela ma przywrócić sygnał zamkniętej w 2007 roku stacji telewizyjnej RCTV. Radio Caracas Televisión, jedna z najstarszych wenezuelskich stacji nie uzyskała przedłużenia koncesji i została zastąpiona przez rządowy kanał TVes.

RCTV powstała w 1953 roku, zaś jej zniknięcie z anteny powszechnie wiąże się z zajmowaną przez stację pozycją podczas nieudanego zamachu stanu z 2002 roku. Trybunał uznał, że podjęcie decyzji o nieprzedłużeniu koncesji RCTV było arbitralne i naruszyło prawo do wolności słowa. Krytycy rządów chavistowskich widzą w wyroku kolejne zwycięstwo nad cenzurą i zbyt szerokimi uprawnieniami państwa w zakresie mediów i komunikacji. Trybunał podkreślił, że tego typu sytuacja nie może się już powtórzyć, zaś wszelkie procesy związane z zamykaniem i otwieraniem stacji telewizyjnych i radiowych powinny być transparentne, niezależne i “otwarte”.

CIDH zaleciło odnowienie koncesji na 2. kanale, zwrot zajętego przez państwo sprzętu, wypłacenie odszkodowań za straty materialne i niematerialne oraz pokrycie wydatków związanych z powrotem stacji na antenę w ciągu 1 roku od ogłoszenia wyroku.

Wyrok, który zapadł większością 5:2, został uznany za arbitralny przez rząd wenezuelski i skrytykowany przez jego przedstawicieli. Podczas przesłuchania w 2014 roku przedstawiciel Wenezueli oświadczył, że nieprzedłużenie koncesji związane było z kwestiami natury technicznej – częstotliwość, na której nadawała RCTV jest jedną z lepszych w kraju i powinna zostać wykorzystana przez stację publiczną. Stacji zarzucano też… ograniczanie wolności słowa w związku z manipulowaniem danymi i pomijaniem istotnych szczegółów oraz tendencyjnym przedstawianiem faktów.

Nie wydaje się jednak, aby CIDH mógł wymusić na Wenezueli wcielenie w życie wcześniej opisywanych zaleceń – kraj ten w 2013 roku wyszedł spod jurysdykcji Trybunału wobec szerokiej krytyki skierowanej przeciwko wenezuelskiej demokracji. Decyzję o opuszczeniu międzyamerykańskiego systemu praw człowieka podjął prezydent Hugo Chávez w 2012 roku – weszła ona w życie rok później.

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/cidh-insta-que-se-restablezca-concesion-de-rctv.aspx

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150907_venezuela_rctv_cidh_ao

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *