Wenezuela: Szczyt ALBA-PetroCaribe już za tydzień!

Prezydenci państw należących do ALBY i sojuszu PetroCaribe, spotkają się w stolicy Wenezueli Caracas w przyszły wtorek, 17 grudnia. Konferencja ma zapewnić platformę do dyskusji na temat utworzenia specjalnej strefy gospodarczej.

“Potwierdziliśmy już obecność niemal wszystkich szefów państw i rządów na dzień 17 grudnia na Szczycie ALBA-Petrocaribe” – powiedział minister spraw zagranicznych Wenezueli, Elías Jaua. 

Foto: noticiaspia.org
Foto: noticiaspia.org

Aktualnie w skład ALBA (Sojuszu Boliwariańskiego dla Narodów Naszej Ameryki) wchodzą Boliwia, Kuba, Nikaragua, Ekwador, Dominika, Antigua i Barbudy, Saint Vincent i Grenadyny oraz Wenezuela. Zaś PetroCaribe jest mechanizmem integracji, który opiera się na sprzedaży ropy naftowej po preferencyjnych cenach krajom członkowskim. Gromadzi następujące państwa: Antigua i Barbudy, Bahamy, Belize, Kuba, Dominika, Grenada, Gujana, Haiti, Honduras, Jamajka, Nikaragua, Dominikana, Saint Vincent i Grenadyny, Saint Kitts i Nevis, Surinam, Saint Lucia i Wenezuela.

Sam szczyt został ogłoszony już w listopadzie br. przez prezydenta Wenezueli, Nicolása Maduro. Według niego, spotkanie pozwoli na przyjęcie wszelkich potrzebnych do stworzenia strefy norm prawnych. Co więcej, 17 stycznia 2014 roku odbędzie się spotkanie prezydentów państw członkowskich MERCOSUR (także w Caracas). Wtedy też Wenezuela przekaże prezydencję pro tempore na ręce Argentyny.

Źródło: http://globovision.com/articulo/cumbre-alba-petrocaribe-se-realizara-en-caracas-este-17-de-diciembre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *