Wenezuela odbije się od naftowego dna?

Piątkowa wizyta emira Kataru Tamima ibn Hamada Al Saniego w Caracas obudziła nadzieje na uzdrowienie sytuacji gospodarczej Wenezueli. Nicolás Maduro, wenezuelski prezydent, jest pewien wyjścia z kryzysu dzięki uregulowaniu rynku ropy naftowej.

Foto: ph.news.yahoo.com
Foto: ph.news.yahoo.com

Prezydent zapewnił, że wizyta emira Kataru dotyczyła nie tylko współpracy w ramach OPEC, ale także inwestycji w dziedzinie turystyki, rolnictwa, wydobycia gazu ziemnego i przetwarzania ropy. Bilateralne rozmowy mają być pierwszym krokiem do strategicznego partnerstwa między obydwoma krajami. Współpraca z Katarem wzmocni także promowaną przez Wenezuelę współpracę na linii Południe-Południe.

O ile jednak zbliżenie krajów arabskich i latynoamerykańskich może wywoływać zaciekawienie oraz być korzystne dla Wenezueli w perspektywie czasu, najważniejszą kwestią pozostaje potrzeba osiągnięcia porozumienia pomiędzy producentami i eksporterami ropy naftowej, zrzeszonymi w OPEC. Szybko postępujący kryzys wenezuelskiej gospodarki nie pozostawia dużego marginesu na błędy lub opóźnienia – być lub nie być Wenezueli zależy dziś od uzgodnienia podwyższenia ceny za baryłkę.

Maduro zapewnił, że prowadzone przez jego rząd negocjacje mają poprawić sytuację na rynku ropy w drugiej połowie 2015 roku. Celem działań Wenezueli jest ustabilizowanie ceny na poziomie 100 dolarów za baryłkę – w zeszłym tygodniu wynosiła 57 dolarów, co stanowi wzrost o 0,33 dolara. Wenezuelski prezydent uważa też, że powoli, ale stale rosnąca cena ropy naftowej sugeruje pozytywny trend na rynku surowcowym. Rząd Wenezueli zaplanował w swoim budżecie średnią ceny ropy naftowej na poziomie 60 dolarów, jednak założenie to wydaje się być trudne do zrealizowania w związku z niechęcią krajów OPEC wobec propozycji obniżenia produkcji.

Źródła:

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/economia/petroleo-venezolano-sube-a-57-y-acumula-ocho-seman.aspx

http://americaeconomia.com/negocios-industrias/crudo-venezolano-sigue-en-alza-y-cierra-la-semana-en-us57

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/video—maduro-apuntamos-hacia-la-recuperacion-del.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *