Meksyk: Tragiczny bilans przejścia tornada

Co najmniej 16 osób w Meksyku i 3 osoby w stanie Teksas (USA) zginęło w wyniku uderzenia tornada w poniedziałek 25 maja br. około 6:40 rano. Większość ofiar poniosła śmierć w przygranicznym Ciudad Acuña. 

Przynajmniej 88 osób przebywa w szpitalach, tornado uszkodziło także dziesiątki domów i pojazdów w stanie Cahuila. Według przedstawicieli miejscowych władz, liczba rannych i zmarłych może wzrosnąć w związku z dużą liczbą zaginionych osób, które mogą przebywać w zawalonych domach. Mieszkańcy w wypowiedziach dla mediów podkreślają, że władze nie panują nad sytuacją. „Na domach są samochody, martwi ludzie na ulicach, to jest totalny chaos”, jak powiedział Rosario Ramírez w wypowiedzi dla La Jornady.

Foto: bb.co.uk
Foto: bbc.co.uk

Obecnie trwa usuwanie szkód i akcja poszukiwawcza. Wsparcie dla lokalnej administracji zaproponował prezydent Meksyku, Enrique Peña Nieto, który ponadto odwiedził region dziś w godzinach popołudniowych.

Tornado nie należy do najczęstszych fenomenów meteorologicznych, które występują w Meksyku, jednak zdarzają się co jakiś czas. W momentach takich jak ten wyraźnie widać nieprzygotowanie meksykańskiego rządu do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150525_mexico_tornado_acuna_ep

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/mundo/inesperado-tornado-azota-ciudad-mexicana-fronteriza-con-eeuu-y-deja-al-menos

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/pena-nieto-viajara-a-ciudad-acuna-por-afectaciones.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/fotos—tornado-deja-11-muertos-en-ciudad-mexicana.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *