Peru: Tragiczne skutki protestów w Arequpie

Do brutalnych starć podczas protestów doszło w ostatnich tygodniach w peruwiańskim regionie Arequipa. Miejscowi strajkują, by nie dopuścić do realizacji projektu Tía María – budowy kopalni miedzi przez meksykański zakład Southern Copper.

Protestujący obawiają się, że funkcjonowanie kopalni negatywnie odbije się na środowisku i zanieczyści rzekę, której wody wykorzystywane są do nawadniania upraw.

Plany dotyczące kopalni po raz pierwszy ogłoszone zostały w 2009 roku i już wtedy wywołały sprzeciw ludności oraz falę strajków, które przyniosły 3 ofiary śmiertelne i kilkudziesięciu rannych. Projekt został odrzucony, ponieważ uznano, że stanowi zagrożenie dla środowiska. Southern Copper zmodyfikowało zatem swój plan i kolejna, przedstawiona w sierpniu 2014 roku, ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko została zaaprobowana przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.

Decyzja ta doprowadziła do wznowienia strajków. Starcia z policją z dnia na dzień stawały się coraz bardziej brutalne, a decyzja rządu o wysłaniu na miejsce sił zbrojnych, jedynie zaogniła konflikt. Zablokowane zostały drogi, zdewastowano wiele budynków, w tym siedzibę lokalnej stacji radiowej. 18 rodzin udało się do miasta Arequipa w poszukiwaniu azylu. Jak dotąd mówi się o 5 ofiarach śmiertelnych i kilkuset rannych. Wstrzymano także autobusy dojeżdżające do Arequipy.

Publikowane w prasie ankiety wskazują, że zdania miejscowej ludności na temat projektu Tía María są mocno podzielone: 51% ankietowanych przyznało, że chce jego realizacji, wierząc, że stworzy nowe miejsca pracy i poprawi sytuację gospodarczą regionu.

Dziś po południu, tj. 16 maja br., przedsiębiorstwo Southern Copper ogłosiło 6-tygodniową przerwę, by przeanalizować możliwości dalszego działania. Prezes firmy podkreślił także gotowość do współpracy i chęć uczestnictwa w konstruktywnym dialogu.

Źródła:

http://www.rpp.com.pe/2015-05-08-interactivo-todo-sobre-el-proyecto-tia-maria-noticia_795327.html

http://elcomercio.pe/politica/gobierno/cateriano-southern-acepta-pausa-tia-maria-noticia-1811606

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *