Wenezuela: Nowy program prezydenta i wszechobecny spisek

Ostatnio Wenezuela przebija się nie tylko do wiadomości regionalnych, ale i światowych, a nawet… polskich! Media pomijają jednak uporczywie to, co najciekawsze, a mianowicie dyskurs prezydenta Nicolása Maduro.

En contacto con Maduro

Foto: tutupash.com
Foto: tutupash.com

Przede wszystkim należy wspomnieć o nowym programie telewizyjnym, który przybliża prezydenta do narodu – “En contacto con Maduro”. Program nadawany jest przez VTV (Venezolana de Televisión) raz na tydzień o 19:00, podobnie jak nadawane w każdą niedzielę kultowe “Aló Presidente”, autorstwa zmarłego w marcu 2013 roku prezydenta Hugo Cháveza. Tematyką programu są przemyślenia prezydenta na temat polityki wewnętrznej i zagranicznej Wenezueli. Sam Maduro stwierdził: “To będzie bardzo złożony program, zawierający wszystko to, co jest potrzebne, aby wciąż triumfować w Walce o Idee dla Prawdy o naszej Ukochanej Rewolucji”.

W ostatnim odcinku Maduro poinformował o szczegółach przygotowywanego przez prawicę wenezuelską zamachu stanu, składającego się z pięciu faz:

  1. ignorowanie władz publicznych,
  2. zasadzka gospodarcza (na początku roku),
  3. organizowanie kradzieży na terenie całego kraju,
  4. zapoczątkowanie marszów dowodzonych przez tzw. “trylogię zła”,
  5. rozpoczęcie właściwego zamachu stanu.

Zamach stanu

Maduro wezwał do obrony demokracji i konstytucji, zaś opozycję zaprosił do działania w sposób zgodny z prawem i do porzucenia działalności konspiracyjnej oraz destabilizowania sytuacji w kraju. Krytycznie przyjrzał się też MUD (Mesa de la Unidad Democrática), koalicji partii opozycyjnych, której celem miało być znalezienie projektu demokratycznego dla Wenezueli, a która, w opinii prezydenta, zajmuje się jedynie spiskowaniem wraz z zagranicznymi podżegaczami. Jak oświadczył, o zamachach planowanych na styczeń wiadomo było od dawna, jednak dopiero w lutym br. rozpoczęto likwidację odnóg spisku. Ponadto prezydent już od jakiegoś czasu jest w posiadaniu listy z nazwiskami osób, które miały stworzyć rząd przejściowy, dzięki zeznaniom zaangażowanych w konspirację wojskowych. Jednym ze spiskowców był Carlos Manuel Osuna Saraco, który współpracować miał z Jaime Lusinchim i niedawno aresztowanym burmistrzem Caracas, Antonio Ledezmą, a także z NSA, CIA i funkcjonariuszami z Białego Domu oraz z rządem Kolumbii i Hiszpanii. Dowodem na przygotowywany zamach stanu ma być nagranie oświadczenia Osuny Saraco. Zapewnił też, że zgromadzone dowody przedstawi na forum Celac i Unasur, zaś władzę odda jedynie ludowi, nigdy zaś – opozycji.

Prezydent udzielił pochwały armii wenezuelskiej, która utrzymuje porządek w granicach kraju i zwrócił uwagę na niezwykły stopień konsolidacji sił rewolucyjnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla integralności politycznej Wenezueli. “Odczuwam dumę wobec oficerów, którzy dowodzą Narodowymi Boliwariańskimi Siłami Wojskowymi, wobec ich godności, ich inteligencji, ich poświęcenia wobec Ojczyzny. Jestem dumny ze wszystkich Sił Wojskowych, z Armii, z Marynarki, z Sił Powietrznych, z Gwardii, z Milicji Boliwariańskiej; jestem dumny z dzieła Cháveza” – oświadczył Maduro.

Hiszpania, Stany Zjednoczone i światowy spisek

Foto: whotalking.com
Foto: whotalking.com

Kolejne przemyślenia prezydenta dotyczą akcji zapoczątkowanej przez artystów, #ArtistasPorVzla, która ma być częścią ruchu przeciwstawiającego się jego rządowi. W odpowiedzi na akcję Maduro zwrócił się do mass mediów z prośbą o rozpowszechnienie wiadomości o spisku wobec Wenezueli zamiast skupiania się na zdjęciach artystów.

Skrytykował również uwagę, jaką hiszpańska telewizja poświęca jego krajowi i jemu samemu, ironicznie stwierdzając: “to niezwykłe, że Wenezuela jest drugą lub trzecią wiadomością w serwisach hiszpańskich”. Prezydent poprosił wobec powyższego, aby hiszpańskie władze realizowały swoją kampanię wyborczą wewnątrz kraju i zostawiły Wenezuelę w spokoju. Jeśli tak się nie stanie, Maduro deklaruje, że w przypadku gdyby udał się do Hiszpanii i wystartował w wyborach prezydenckich, z pewnością odniósłby zwycięstwo z uwagi na to, ile poświęca się czasu antenowego jego osobie.

Według Maduro Wenezuela znajduje się w centrum nieustannej konspiracji międzynarodowej prawicy, prowadzonej w celu zniszczenia projektu rewolucji boliwariańskiej. Ma ona składać się z dwóch elementów – używania wolności publicznych z zamiarem gromadzenia sił i przygotowywania brutalnego zamachu na rewolucję oraz podmiany rządu na “pinochetowski” [posłuszny USA].

Foto: notimerica.com
Foto: notimerica.com

Wobec pobytu na terenie USA wielu opozycjonistów i zbuntowanych generałów wenezuelskich prezydent zwrócił się do Baracka Obamy z żądaniem ich ekstradycji do Wenezueli. Swoją prośbę uzasadnił obawą o powtórzenie krwawych wydarzeń towarzyszących zamachowi stanu z 1973 roku z Chile, odwołał się także do deklarowanych chęci uczynienia pozytywnego gestu przez Stany Zjednoczone wobec regionu.

Maduro nie byłby jednak sobą, gdyby nie wspomniał o próbie obalenia jego poprzednika w 2002 roku przez zamachowców “inspirowanych” George’em W. Bushem. Jak oświadczył: “Nie jesteśmy anty-USA, jesteśmy antyimperialistami i antykolonialistami. Ci, co są przeciwko Stanom Zjednoczonym, to rządzący tym imperium, którzy wysyłają młodych, aby ginęli w wojnach, ci, co wysyłają drony, aby masakrowały lud syryjski”.

Maduro przypomniał też, że Wenezuela ma poparcie Celac, G77+Chin i Unasuru (Unii Narodów Południowoamerykańskich) które nie osłabło nawet w wyniku grudniowych sankcji USA wobec tego kraju, a także wsparcie prezydenta Boliwii, Evo Moralesa, za którego solidarność gorąco podziękował. Podjął również wątek planów budowy “lobby północnoamerykańskiego” poprzez namawianie i naciskanie na latynoamerykańskich prezydentów czy pierwszych ministrów w temacie zjednoczenia się przeciwko Wenezueli – nazwał próby nieudanymi i skazanymi na porażkę wobec wyrazów wierności oraz szacunku dla jego kraju ze strony innych aktorów regionalnej sceny politycznej.

Ostatecznym krokiem prezydenta w nowej strategii obrony ojczyzny ma być namówienie kobiet wenezuelskich do udzielenia siły swojego spokoju i godności do uspokojenia nastrojów w kraju. Maduro wezwał kobiety do tego, by “kochały kraj i o niego walczyły”. Trudno przewidzieć, jaki będzie skutek tego apelu oraz zapowiadanych nowych nakładów na misje społeczne wzmacniające pozycję kobiet w Wenezueli.

Wystawa “Prawdziwa Wenezuela” (“Venezuela de Verdad”)

Foto: lapatilla.com
Foto: lapatilla.com

W celu budowy silnej marki wenezuelskiej rewolucji na świecie zorganizowana została wystawa pokazująca dokonania ostatnich 15 lat. Po sukcesie pierwszego wydarzenia w Madrycie planowana jest kolejna edycja w Waszyngtonie w USA oraz w innych miastach tego kraju. Celem wystawy jest zaprzeczenie “kłamstwom i dyskredytacjom” wobec Rewolucji Boliwariańskiej.

Można uznać, że został on przynajmniej częściowo spełniony w związku z wyrażeniem przez 10 dużych hiszpańskich przedsiębiorstw chęci do kontynuowania inwestycji w Wenezueli. Teren ekspozycji odwiedziło ponad 3500 osób. Na program składały się pokazy zdjęć, filmów, produktów wykonanych w Wenezueli, typowych potraw i statystyk udowadniających sukces ludowej rewolucji. Jedną z nowinek była także maszyna służąca do przeliczania głosów, zaprezentowana przez Państwową Radę Wyborczą (CNE), która ukazywała transparentność wenezuelskiego systemu wyborczego.

Ambasador Wenezueli w Hiszpanii, Mario Isea, uważa, że wydarzenie pozwoliło pokazać, iż Wenezuela “jest krajem kochającym pokój, głęboko demokratycznym, z polityką odnoszącą sukcesy, z inwestycjami społecznymi i głębokimi zmianami kulturalnymi”, o czym mogą świadczyć m.in. misje społeczne, dostęp do pełni praw obywatelskich i dóbr publicznych.

Źródła:

http://actualidad.rt.com/actualidad/168066-maduro-prensa-television-espanola

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/maduro-pide-al-mundo-difundir-la-verdad-del-golpe.aspx

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/maduro-no-asistira-asuncion-de-vazquez-por-situacion-politica-de-su-pais

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/maduro-afirma-que-venezuela-se-encuentra-en-el-centro-de-una-conspiracion

http://www.telesurtv.net/news/Maduro-pide-a-la-derecha-internacional-dejar-en-paz-a-Venezuela-20150226-0037.html

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/maduro-inicia-transmision-de-su-programa-semanal.aspx

http://www.somoslanoticia.com/detail.php?seo=maduro-inicio-su-programa-semanal-presentara-nuevas-y-contundentes-pruebas-del-golpe

http://www.telesurtv.net/news/Expo-Venezuela-de-Verdad-viaja-a-Washington-20150304-0019.html

http://www.nicolasmaduro.org.ve/noticias/se-acabo-la-doble-banda-y-pido-el-apoyo-de-todo-el-pueblo-venezolano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *