Wenezuela nawiązuje bliższą współpracę z Saint Kitts i Nevis

Mogłoby się wydawać, że jednoczesny konflikt z Kolumbią i Gujaną powstrzyma prezydenta Wenezueli od międzynarodowych podróży. Nicolás Maduro udał się jednak na… wschodnie Karaiby.

I to nie byle gdzie! Wenezuelski prezydent podpisał w środę 23 września br. dwa traktaty dotyczące kwestii społecznych i osiedleńczych z wyspiarskim Saint Kitts i Nevis. Mają one na celu konsolidację rozwoju gospodarczo-społecznego małego karaibskiego państwa, w imię celów ALBA i Petrocaribe oraz „prawdziwej dyplomacji pokoju i miłości”. To właśnie Petrocaribe, według Maduro, jest odpowiedzialne za stabilność polityczną, gospodarczą i społeczną w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, powinno zatem kontynuować swoją pracę w zakresie wprowadzania sprawiedliwości i równości w tym regionie.

Jeden z traktatów ma wprowadzić w życie założenia jednej z misji boliwariańskich, Misión Milagro, zapoczątkowanych w 2004 roku i pomagających ubogiej ludności w walce z chorobami wzroku dzięki zastępom kubańskich lekarzy. Drugi dokument stanowi bazę do współpracy w dziedzinie osiedli ludzkich i energetyki, a także edukacji i opieki zdrowotnej.

Foto: vtv.gob.ve
Foto: vtv.gob.ve

Prezydent Maduro oświadczył podczas wizyty w Saint Kitts i Nevis: „Czuje się jak w mojej własnej ojczyźnie, jak na mojej własnej ziemi, widzę Was i widzę braci, prawdziwych braci i właśnie takich relacji chcemy z całymi Karaibami – wspólnego poczucia braterstwa, jedności i niezależności”. Wyspę w poprzednich dniach odwiedził również wenezuelski wiceprezydent Jorge Arreaza i minister spraw zagranicznych Delcy Rodríguez, którzy świętowali 32. rocznicę uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii przez Saint Kitts i Nevis. Prezydent zamierza odwiedzić także karaibską wyspę Dominikę przed powrotem do Wenezueli.

Saint Kitts i Nevis jest członkiem ALBA od 2014 roku, Caricom od 1974 roku, OECS (OECO) od 1981 roku. Rząd Wenezueli obecnie prowadzi na terytorium wyspy 64 projekty z ramienia Petrocaribe i ALBA.

W piątek 4 września br. Maria Colmenares, reprezentująca wenezuelską PDVSA i premier SKiN, Timothy Harris, podpisali ponadto porozumienie o pożyczce o wysokości 5 milionów dolarów, które mają zostać przeznaczone na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw na wyspie. Maksymalna kwota, którą można uzyskać na rozwój jednej firmy, to 100 tysięcy dolarów. Podpisanie dokumentu pochwalił premier Saint Kitts i Nevis, który zauważył, że Petrocaribe nie opiera się tylko na ropie naftowej, ale także na rozwoju społecznym, gospodarczym i kulturowym.

Źródła:

http://www.telesurtv.net/news/Venezuela-acompana-a-San-Cristobal-y-Nieves-por-aniversario-independentista-20150919-0017.html

http://www.2001.com.ve/en-la-agenda/110586/maduro-ira-hoy-a-la-isla-san-cristobal-y-nieves-.html

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/politica/venezuela-firmo-nuevos-acuerdos-con-san-cristobal-.aspx

http://www.eluniversal.com/nacional-y-politica/150923/maduro-travels-to-saint-kitts-and-nevis-and-dominica-on-wednesday

http://www.caribflame.com/venezuelan-president-arrives-in-saint-kitts-and-nevis/

http://www.caribbeannewsnow.com/topstory-Venezuela-lends-US%245-million-to-St-Kitts-Nevis-27483.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *