Kolumbia: Pokój coraz bliżej?

W środę 23 września br. kolumbijski rząd i partyzantka FARC zrobiły istotne postępy w negocjacjach odbywających się w Hawanie. Rozmowy, które toczą się już niemal od trzech lat, mają za zadanie zakończenie konfliktu, w którym zginęło ponad 220 tys. osób.

Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos i przywódca FARC – Rodrigo Londoño, znany jako Timochenko, ogłosili porozumienie w sprawie wymierzania sprawiedliwości w okresie przejściowym i wyznaczyli ostateczną datę, czyli 23 marca przyszłego roku, na podpisanie traktatu pokojowego. Tym samym dali sobie sześć miesięcy na omówienie wszelkich punktów spornych. Po podpisaniu traktatu FARC będą miały 60 dni na demobilizację.

„Chciałbym docenić krok, który wykonały dzisiaj FARC. Jesteśmy przeciwnikami, znajdujemy się po dwóch stronach barykady, ale dziś podążamy w tym samym kierunku, w stronę pokoju” – skomentował Santos. Timochenko wyrażał z kolei „ogromne zadowolenie” z osiągniętego porozumienia. Gospodarz negocjacji, które miały miejsce w Hawanie, Raúl Castro zapewniał, że wszystkie przyszłe przeszkody są do pokonania, a pokój w Kolumbii jest możliwy i nieodzowny.

Po spotkaniu przywódcy wymienili uścisk dłoni, który został uznany za moment historyczny.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2015/09/23/actualidad/1443034878_643790.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/09/150924_colombia_acuerdo_justicia_analisis_cosoy_lav

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *