Papież Franciszek odwiedzi Meksyk

Papież Franciszek ogłosił, że na początku 2016 r. odwiedzi Meksyk, drugi na świecie kraj pod względem liczby katolików. Na trasie pielgrzymki nie zabraknie wizyty w Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.

Wizytę papieża w Meksyku potwierdził w miniony wtorek rzecznik Watykanu, Federico Lombardi, oraz Konferencja Episkopatu Meksyku.

Będzie to siódma wizyta Ojca Świętego w Meksyku. Kraj ten odwiedził pięciokrotnie papież Jan Paweł II (w 1979 r., 1990 r., 1993 r., 1999 r. i 2002 r.), a w marcu 2012 r. Benedykt XVI.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Meksyku, biskup Eugenio Lira Rugarcía, powiedział, że pewne jest, iż papież Franciszek złoży wizytę w Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe. Inne punkty pielgrzymki oraz jej dokładny termin nie zostały jeszcze potwierdzone. Możliwe, że z uwagi na aktualny temat migracyjny Ojciec Święty zdecyduje się na podróż na północną granicę kraju w geście solidarności z Meksykanami próbującymi przedostać się do USA. Nuncjatura Apostolska we współpracy z Konferencją Episkopatu przedstawi w najbliższym czasie propozycje trasy papieża Franciszka, jednak to on podejmie ostateczną decyzję co do harmonogramu wizyty.

Burmistrz Dystryktu Federalnego, Miguel Ángel Mancera, określił informację o wizycie papieża jako „doskonałą wiadomość” i zapewnił, że Miasto Meksyk powita go z otwartymi ramionami.

Dodatkowo, po raz pierwszy w porewolucyjnej historii Meksyku, Ojciec Święty jako głowa Państwa Watykańskiego prawdopodobnie złoży oficjalną wizytę w meksykańskim Kongresie.

Specjaliści oceniają, że biorąc pod uwagę wrażliwość papieża na problem korupcji i migracji, pielgrzymka Franciszka do Meksyku będzie miała silną wymowę społeczno-polityczną co może się okazać niewygodne dla elit politycznych.

Źródło: http://www.excelsior.com.mx/nacional/2015/10/07/1049611

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *