Wczesne macierzyństwo problemem Ameryki Łacińskiej

Opublikowane w tym tygodniu badania przeprowadzone przez Bank Światowy pokazują, iż w Ameryce Łacińskiej na 1000 urodzeń w 2010 roku aż 72 to przypadki kobiet rodzących w wieku 15-19 lat. Dla porównania w Afryce liczba ta wynosi 108, natomiast w Azji 73.

Dane te dotyczą głównie najuboższej warstwy społecznej, gdzie nierówności i brak perspektyw na lepsze życie przyczyniają się do utrwalenia tego problemu. Większość krajów Ameryki Południowej znajduje się w pierwszej “50” państw na świecie pod względem płodności młodzieży.

Między latami 1997-2010 odsetek takich urodzeń został zmniejszony o 1,6% na całym świecie, podczas gdy w Ameryce Łacińskiej tylko o 1,25%. Pięciu krajom udało się jednak znacznie obniżyć ilość takich narodziń. Są to: Kolumbia (-25%), Haiti (-23%), Kostaryka, Salwador i Peru (-21%). Natomiast Nikaragua, Dominikana, Honduras i Gwatemala odnotowują najwyższą ilość takich ciąż.

Według Banku Światowego najważniejszymi przyczynami wczesnego macierzyństwa są ubóstwo, niski poziom edukacji, nierówności społeczne oraz brak wyznaczania sobie określonych celów przez młodzież.

„To, czego się nauczysz w szkole, to jak zajść w ciążę, ale nigdy nikt ci nie powie jak nie zajść w ciążę.” stwierdziła jedna z kobiet biorących udział w badaniu „Nastoletnie ciąże a możliwości w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”. Inna z uczestniczek oświadczyła, że „wiedzieliśmy wszystko o antykoncepcji (…), ale wstydziliśmy się iść i kupić”. Wczesne macierzyństwo to również problem dla rozwijającej się gospodarki regionu, w której przez ostatnie 10 lat wzrosło poparcie dla zatrudnienia kobiet. Według Banku Światowego dołączenie ponad 70 mln kobiet do rynku pracy znacząco przyczyniło się do redukcji ubóstwa. Badania wykazują, że nastoletnie macierzyństwo ma ogromny wpływ na rozwój państwa – młode matki mają „przekazywać” biedę swoim dzieciom. „Istnieje znacząca korelacja pomiędzy wczesnym macierzyństwem, niższymi osiągnięciami edukacyjnymi i gorszymi wynikami na rynku pracy dla kobiet” mówi ekonomista i autor badań, Luis Felipe López Calva. Dodał, że również osobista sytuacja nastolatków odgrywa w tej kwestii znaczącą rolę i przynosi konkretne konsekwencje. „Ci, którzy mieli dzieci w młodości, już wtedy znajdowali się w grupie wysokiego ryzyka” – podkreślił.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/mundo/aumentan-los-casos-de-maternidad-temprana-en-america-latina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *