Walka o związki partnerskie w Peru trwa

10 marca br. działająca w ramach Kongresu Komisja Sprawiedliwości odrzuciła projekt ustawy o związkach partnerskich między przedstawicielami tej samej płci.

mhol
Foto: Mhol

Projekt przeszedł przez głosowanie, w którym siedmiu członków Komisji opowiedziało się przeciwko ustawie, czterech zagłosowało za, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. W 2014 roku Komisja Sprawiedliwości, której przewodniczy należący do Chrześcijańskiej Partii Ludowej (Partido Popular Cristiano) Juan Carlos Eguren, dwa razy przełożyła głosowanie dotyczące wspomnianej ustawy. Na zmianę tych decyzji nie wpłynęły masowe ruchy poparcia dla projektu.

Ruch Homoseksualny Limy (Mhol) zapowiada, że nie ustanie w swych działaniach, nawet jeśli walka ta miałaby przedłużyć się o kilka lat. Przewodnicząca Ruchu, Giovanni Infante, ogłosiła, że zebranych zostanie 64 tys. podpisów, wymaganych do podjęcia inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie w peruwiańskim Trybunale Konstytucyjnym trwać ma proces w sprawie, która następnie może zostać skierowana do Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka (CIDH).

Mimo że Peru jest w świetle konstytucji krajem laickim, podczas wtorkowej debaty parlamentarnej wśród negatywnych głosów przeważały te, które nawiązywały do religii. Część parlamentarzystów, krytykując projekt ustawy, odwoływała się do takich haseł jak “rodzina naturalna”. Jak ostrzegał Julio Rosas, fujimorysta i były pastor, „Dziś jest to przyciąganie między osobami tej samej płci, jutro będzie to pociąg do nieletnich”.

Opór wobec legalizacji związków partnerskich między osobami tej samej płci wynika nie tylko z konserwatyzmu większości kongresmenów, ale również z poglądów przeważających nadal w społeczeństwie. Peru jest jednym z czterech państw południowoamerykańskich (obok Boliwii, Wenezueli i Paragwaju), które nie dopuszczają tego rodzaju związków.

Źródło: http://internacional.elpais.com/internacional/2015/03/13/actualidad/1426284387_213337.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *