Brazylijczycy protestują przeciwko rządowi

Prawie 2 miliony Brazylijczyków wzięło udział w niedzielnych manifestacjach przeciwko obecnej prezydent kraju, Dilmie Rousseff, która w październiku ubiegłego roku została po raz drugi wybrana na to stanowisko. Manifestacje sprzeciwiające się działaniom prezydent odbyły się we wszystkich 26 stanach Brazylii i w Dystrykcie Federalnym w dniu 15 marca br. W samym São Paulo marsz zwolenników obalenia prezydent zgromadził na ulicach milion osób. Liczbę manifestantów w stolicy kraju, Brasilii i w Rio de Janeiro organizatorzy szacują kolejno na 150 i 40 tysięcy ludzi.

Już w trakcie październikowych wyborów społeczeństwo brazylijskie wydawało się być podzielone. Dilma Rousseff wygrała w drugiej turze o włos, otrzymując 51,6% głosów. W ostatnich miesiącach jej poparcie znacznie spadło, według Instytutu Badań Datafolha obecnie jest na poziomie jedynie 23%. Przyczynił się do tego przede wszystkim głośny skandal korupcyjny w największym koncernie naftowym w kraju, Petrobras, w który zamieszani są czołowi politycy, również z rządzącej Partii Pracujących. Niezadowolenie społeczne rośnie też w wyniku znacznego spadku wartości brazylijskiej waluty w stosunku do dolara, postępującej inflacji i groźby recesji, z uwagi na obniżające się tempo wzrostu gospodarczego w Brazylii.

Uczestnicy niedzielnych protestów ubrani byli w koszulki w kolorach brazylijskiej flagi i nieśli transparenty z hasłami wyrażającymi oburzenie wobec korupcji: “O PT robou” (“Partia Pracujących okradała”) oraz wzywającymi do impeachmentu prezydent: “Dilma, você está demitida já” (“Dilmo, już jesteś zdymisjonowana”), “Fora Dilma” czy “Dilma, você mentiu o povo” (“Dilmo, okłamałaś naród”), itp. W Piauí na północnym wschodzie kraju manifestanci dokonali symbolicznego pogrzebu lalek przedstawiających Dilmę Rousseff, byłego prezydenta Brazylii Luiza Inácia Lulę da Silvę oraz gubernatora Wellingtona Diasa.

Do niedzielnych protestów przeciwko rządowi przyłączyło się także wielu znanych Brazylijczyków, którzy publikowali swoje zdjęcia na portalach społecznościowych. Do akcji włączył się m.in. piłkarz Ronaldo, pokazując się w koszulce manifestującej poparcie dla Aécio Nevesa, z którym Dilma wygrała ostatnie wybory prezydenckie: „Ja głosowałem na Aécia. To nie moja wina” (“Eu votei no Aécio. A culpa não é minha”). W oknie swojego mieszkania na Ipanemie pojawił się nawet sam Aécio, ubrany w barwy narodowe. Niedługo później senator opublikował w sieci film, w którym wzywa Brazylijczyków do kontynuowania ulicznych protestów.

Do tej pory nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów na ulicach brazylijskich miast. Mimo to rząd wydaje się być zaniepokojony rozmiarem protestów. Przed godziną 19:00 czasu miejscowego Dilma zwołała do Palácio do Alvorada ministrów (m.in. sprawiedliwości i obrony) w celu omówienia aktualnego kryzysu i uspokojenia nastrojów społecznych. W odpowiedzi na manifestacje minister sprawiedliwości José Eduardo Cardozo wydał już nawet oświadczenie, że rząd ogłosi w najbliższych dniach „zespół środków przeciwdziałających korupcji i bezkarności”. Czas pokaże, czy Dilmie Rousseff uda się opanować falę protestów w kraju i czy mają one szansę przybrać skalę tych sprzed prawie dwóch lat, kiedy to Brazylijczycy buntowali się przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej.

Źródła:

http://oglobo.globo.com/brasil/protestos-anti-dilma-reunem-quase-2-milhoes-de-pessoas-pelo-pais-15602344

http://noticias.uol.com.br/politica/ultimas-noticias/2015/03/15/protestos-contra-governo-passa-de-um-milhao-de-pessoas-no-brasil.htm

http://infograficos.oglobo.globo.com/brasil/protestos-de-domingo.html

http://oglobo.globo.com/brasil/protesto-em-brasilia-reune-cerca-de-45-mil-pessoas-15601615

http://ego.globo.com/famosos/fotos/2015/03/famosos-vao-ruas-em-ato-anti-dilma.html

http://oglobo.globo.com/brasil/caminho-so-esta-comecando-ser-trilhado-diz-aecio-sobre-protestos-15602612

http://datafolha.folha.uol.com.br/opiniaopublica/2015/02/1587329-aprovacao-a-governo-dilma-rousseff-cai-e-reprovacao-a-petista-dispara.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *