Brazylia zmaga się z największą suszą od 85 lat

Brazylijska minister środowiska Izabella Teixeira poinformowała, że trzy stany o największej liczbie ludności w kraju (São Paulo, Rio de Janeiro i Minas Gerais) doświadczają największej suszy od 1930 roku.

Kryzys ten jest niepokojącym zjawiskiem, głównie z uwagi na fakt wysokiego zapotrzebowania na energię przy rosnących temperaturach podczas lata.

Sistema Cantareira składa się z pięciu połączonych ze sobą zbiorników, które zaopatrują w zasoby wodne około 9 milionów mieszkańców aglomeracji São Paulo. System jest zarządzany przez SABESP – spółkę odpowiedzialną za dostarczanie wody. Według władz państwowych dwa główne zbiorniki doprowadzające wodę do São Paulo mogą wyschnąć całkowicie, jeśli podczas sezonu deszczowego sytuacja nie ulegnie poprawie. Jednak pomimo gwałtownych deszczy stan zbiornika pozostaje bez zmian.

Rząd Brazylii obwiniany jest za nieefektywną politykę wobec pogarszającej się sytuacji, mimo że Geraldo Alckmin, gubernator stanu São Paulo, podjął szereg działań mających na celu złagodzenie kryzysu poprzez podniesienie opłat za zbyt wysoki poziom konsumpcji.

W stanie Rio de Janeiro poziom wody w rezerwuarze obecnie jest zerowy po raz pierwszy, odkąd zbiornik został oddany do użytku. André Corrêa przyznał, że państwo przeżywa “najgorszy kryzys w swojej historii, jeśli chodzi o zasoby wodne”.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-30962813

http://www.telegraph.co.uk/news/picturegalleries/earth/11242908/Brazils-worst-drought-in-80-years-from-the-air-in-pictures.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *