USA i Kuba normalizują stosunki bilateralne

W ostatnich dniach amerykański rząd rozpoczął historyczny proces zbliżenia USA i Kuby zapowiedzią odnowienia pełnych stosunków dyplomatycznych i osłabienia obowiązujących od ponad 50 lat sankcji. W ramach dialogu Barack Obama odbył w miniony wtorek długą rozmowę telefoniczną z Raúlem Castro, w wyniku której przywódcy zgodzili się na otwarcie ambasad w “najbliższych miesiącach”. Był to zaledwie jeden z licznych przejawów normalizacji stosunków między państwami.

Natychmiastowa reakcja ze strony Kuby miała miejsce w środę 17 grudnia w postaci transmitowanego przez wszystkie lokalne media wystąpienia Castro. W swoim przemówieniu przywódca zapowiedział ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych z USA i podjęcie działań w celu poprawy współpracy bilateralnej. Prezydent oficjalnie podziękował przy tej okazji za wsparcie ze strony Watykanu oraz pomoc kanadyjskiego rządu w umożliwieniu kubańsko-amerykańskiego dialogu „na wysokim poziomie”.

Do Hawany dotarły już pierwsze gratulacje – w imieniu organizacji Mercosur złożyła je prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner, która nazwała ten moment „historycznym” i wyraziła zadowolenie z tego, iż kubański rząd rozpoczął proces normalizacji stosunków bilateralnych z pełną godnością i poczuciem równości.

Przemówienie kubańskiego prezydenta zbiegło się w czasie z ogłoszonym przez amerykańskie media uwolnieniem aresztowanego na Kubie w 2009 r. obywatela USA Alana Grossa, którego skazano na 15 lat więzienia za domniemane szpiegostwo i zbrodnie przeciwko państwu.

Źródło:

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2014/12/17/raul-castro-y-obama-hablaron-sobre-relaciones-cuba-eu-678.html

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/mercosur-felicita-cuba-por-normalizar-relaciones-con-eeuu-con-dignidad

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/raul-castro-anuncia-restablecimiento-de-relaciones-diplomaticas-con-eeuu

2 thoughts on “USA i Kuba normalizują stosunki bilateralne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *